Sto milionů ročně? To bude trvat

MF DNES - - SPORT - Radim Trusina

let bude platná smlouva o masivní spolupráci mezi Fortunou a českým fotbalem.

milionů korun ročně by měla Fortuna dávat české lize. Ale až od léta 2018.

milionů korun je odhad celkové výše plnění od Fortuny za celou dobu. DNES ještě výš, zhruba na 70 milionů. Za čtyři sezony to dělá 280 milionů korun, na zbytek by pak během šestileté spolupráce vycházela částka 20 milionů na sezonu.

Fortuna synonymem fotbalu

procent vkladů. V minulé sezoně se u této společnosti na českou ligu prosázelo 630 milionů korun. Lepší čísla měla pouze anglická Premier League.

„Z toho je evidentní, že fotbal je ideální variantou, kam investovat,“řekl Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. „Fotbalu se věnují tisíce našich zákazníků. Oni i další nadšenci si zaslouží lepší podmínky pro to, co mají rádi.“

Česká liga si tak s velkým předstihem zajistila čtvrtý název v pořadí. Dlouhých 17 let nesla jméno pivovaru Gambrinus, pak zmiňované společnosti Synot. Jenže ta místo plánovaných čtyř let se čtyřletou opcí vydržela pouze dvě sezony. Synotu vadily legislativní změny o vyšším zdanění hazardu.

Teď se hraje ePojisteni.cz liga, od sezony 2018/19 už Fortuna liga.

„U nás jde o dlouhodobou strategickou investici na šest let. Neuvažujeme o předčasném ukončení spolupráce,“tvrdil Vaněk.

„A fotbal má klid,“reagoval Pelta.

Miloslav Novák fotbalový reportér MF DNES

Český fotbal vede muž, jenž na zápasy nesází.

„Občas si vsadím v hlavě, jestli bych dal jedničku, kříž, nebo dvojku. A musím říct, že je pro mě lepší, že ve skutečnosti nesázím. Dopadlo by to katastrofálně, moje nápady jsou smrtelné,“říká předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se smíchem.

Částku, kterou od Fortuny fotbal dostane, jste zveřejnit odmítli. Ale jak je pro fotbal významná?

Smlouva, kterou jsme podepsali, u nás nemá obdoby. Je nejen největší v historii fotbalu, ale myslím si, že i v celém českém profesionálním sportu.

Jak daleko má k vysněným sto milionům za sezonu?

Za sezonu žádný partner sto milionů nikdy nedal a myslím si, že to ještě nějakou dobu bude trvat. Ale na tuhle chvíli, až tady se zástupci Fortuny budeme sedět, jsem se dlouho těšil. Jsem rád, že jsme získali silného partnera do všech segmentů fotbalu.

První dva roky se nový partner s nejvyšší soutěží nemůže spojit. Jak náročné kvůli tomu bylo Fortunu získat?

Opět bude vidět Byli jsme v situaci, kdy se Synot rozhodl své sponzorské aktivity v Česku ukončit, a hledali jsme partnera na delší období. Kontrakt, který by byl zásadní. Na dva roky jsme získali ePojisteni.cz, čímž jsme se dostali do komfortní situace, protože jsme nebyli pod tlakem uzavřít jakoukoli smlouvu. Čas hrál s námi. A vzhledem k tomu, že od ledna se v Česku změní legislativní podmínky v otázkách kurzového sázení a bude umožněn vstup i zahraničním společnostem, tak si Fortuna vlastně dva roky dopředu partnerství zarezervovala. Je to dobré rozhodnutí pro oba.

Jak velký byl problém, že s první ligou má do léta 2018 uzavřenou smlouvu Tipsport, konkurent Fortuny?

Respektovali jsme to. Kontrakt dodržíme v plné míře. Všechno, co je v něm garantováno, bude splněno, aby nedošlo k jakýmkoli pochybnostem. Na druhou stranu jsme měli možnost získat prostředky pro reprezentaci, pohár, superpohár, druhou ligu i další nižší soutěže.

Bude se plnění Fortuny v prvních dvou letech a v následujících čtyřech lišit výrazně?

Ideální by bylo, kdyby částka byla stejná po celou dobu. To by byl sen, jenže takhle svět nefunguje. Jde o to, co můžeme nabídnout trhu, protože fotbal, co si budeme povídat, je prostě zboží. První dva roky odpovídají tomu, že tam není první liga. Další čtyři roky budou prostředky pro nejvyšší soutěž zásadní.

Fortuna v posledních deseti letech podporovala devět českých fotbalových klubů, do léta 2013 byla generálním partnerem Sparty. Teď se stává hlavním sponzorem reprezentace, poháru, nižších soutěží a od sezony 2018/2019 bude titulárním partnerem první ligy. Foto: Michal Růžička, MAFRA

Foto: Michal Šula, MAFRA

Vysněná chvíle Předseda FAČR Miroslav Pelta (vlevo) s generálním ředitelem Fortuny Davidem Vaňkem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.