6receptů PRO REKONSTRUKCI

V naší stavební kuchařce naleznete rekonstrukce uvařené na šestero způsobů. Na jednotlivé recepty odborníci doporučují vybrané materiálové ingredience. Ale návody si lze upravit dle individuální chuti. Aby výsledek nebyl nemastný neslaný. A také abyste sv

MF DNES - - STAVBA - text Filip Grygera foto Festool, Shutterstock, archiv firem

Zateplování domu, rekonstrukce roubené chalupy, výměna jádra v paneláku. Pokaždé jiná práce, ale řadu věcí mají společnou. Aby dobře dopadly, chce to promyšlený plán. A k jeho sestavení se hodí rady odborníků.

Na menší práce postačí schopný řemeslník. Vždy je možné oslovit inspektory nemovitostí, kteří odhalí možné problémy a doporučí varianty postupu. Většinou však budete potřebovat projektanta či architekta, kteří vám pomohou plány přenést do praxe.

Autor projektu vše rozplánuje, zváží pro a proti včetně povolování. Důležité je, aby byl projekt dostatečně detailní. Čím více do detailu, tím méně dohadování na stavbě. „Přesně specifikujte rozsah rekonstrukce. Nestačí jen vybrat vypínače a umyvadlo. Je mnoho možných postupů, ale jen některé fungují. Nedostatek informací vede často k nákladům navíc. Řešení za pochodu jsou drahá a stejně se jim nevyhnete, tak proč si to komplikovat hned na začátku?“uvažuje Barbora Zobač Hálová z inspekce nemovitostí Bytecheck.

Dobré je také mít aspoň základní přehled o stavebních materiálech. S pomocí odborníků jsme vytipovali, jaké materiály jsou vhodné a často používané na různé typy rekonstrukcí. Nenechte se však jimi svázat, často jsou možné i jiné varianty. Vše záleží na konstrukci, projektu i zkušenosti lidí, kteří budou rekonstrukci plánovat a provádět.

1. BĚŽNÉ ZDĚNÉ DOMY

Zásadní je volit materiály, jež neohrozí statiku, a vycházet z těch, které už v domě převládají.

STAVBA PŘÍČEK

Většina starších domů je z cihel, od toho by se měl odvíjet i materiál na nové příčky. Obvykle se vyzdívají, mohou být cihelné či z lehčeného betonu. „Běžně se používají cihly tloušťky 11,5 cm, popřípadě akustické stejného rozměru. Dosáhnete co nejužší zdi při zachování dobrých užitných vlastností, například dobré neprůzvučnosti stěny a možnosti kotvení poliček či skříněk,“říká Pavel Heinrich z firmy Heluz cihlářský průmysl.

Alternativou je pórobeton neboli plynosilikát, který je lehký a dobře se opracovává. Což se hodí třeba při zabudování instalací. Příčky se staví z tlouštěk 10, 12,5 a 15 cm.

Když jsou ze statických důvodů nutné lehčí příčky, řešením je sádrokarton. Výstavba je suchá, proto je stavba rychlá, nemusí se čekat na zrání. „Méně vody ve stavbě znamená i menší nebezpečí kondenzace par na vnitřním povrchu, a tedy omezený výskyt plísní,“uvádí Martin Sochor z firmy Rigips. Výhodou je možnost příčky později odmontovat. „Bývá však problém s napojením na zděné

konstrukce, podél napojení vznikají praskliny,“upozorňuje architekt Patrik Tichý.

NÁSTAVBY A PŘÍSTAVBY

Má-li dům dostatečně dimenzované základy, nástavby nejsou problém. I tak jsou však namístě lehčí materiály jako dřevo, lehčený beton či pórobeton. „Dřevostavba je nejrychlejší způsob stavby s dobrou funkčností,“myslí si Barbora Zobač Hálová.

Kladem pórobetonu je dobrá opracovatelnost. „Mnohdy se musíte přesně přizpůsobit půdorysu stavby, zdivo se musí hodně řezat,“upozorňuje Jan Tinka z firmy Xella. Nejčastější jsou tvárnice tloušťky 25 a 30 cm, které se zateplují. Nebo tepelněizolační tvárnice tlouštěk 37,5 a 45 cm, na něž stačí jen omítka.

Přístavby musejí mít své základy, správně dimenzované. Zdi se obvykle staví z cihel či pórobetonu, ale někdy i ze dřeva či betonu. „Vždy je nutné přístavbu staticky oddělit a přiznat dilatační spáry, aby si nová část mohla sesednout, aniž by ovlivnila stávající dům,“upozorňuje architekt Tichý.

V případě cihel se volí tloušťky 38 cm s integrovanou tepelnou izolací. „Používají se i tepelněizolační cihly šířkou odpovídající původní konstrukci, nejčastěji 44 cm,“říká Pavel Heinrich. Variantou jsou i cihly šířky 30 nebo 25 cm s dodatečným zateplením.

NERUŠIVÉ TAŠKY Také střešní krytina by měla svým typem odpovídat té původní.

ZAJISTÍ KLID Akustické cihly svou konstrukcí zajistí lepší zvukovou izolaci. Heluz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.