Stavba na dluh.

Nezáleží jen na tom, kolik peněz na rekonstrukci chcete půjčit. Důležitá je i částka, již máte naspořenou, a hodnota nemovitosti, jestliže jí musíte ručit. S tím vším je třeba kalkulovat, když chcete najít nejvýhodnější typ úvěru.

MF DNES - - OBSAH - Text Monika Lukešová foto Shutterstock

Financování staveb – na co se nejvíc hodí hypotéka a kdy využít stavební spoření či stavební úvěr.

Nejen lidé, ale i nemovitosti stárnou. Proto i ten nejhezčí byt či dům potřebuje za pár let rekonstrukci. Jenže ne všechny rekonstrukce si žádají ten samý finanční produkt. Na výběr máte hned ze tří variant. Využít můžete hypoteční úvěr, stavební spoření nebo spotřebitelský úvěr na bydlení. Hlavním ukazatelem je výše vlastních financí a velikost rekonstrukce.

Ať už se chystáte zvelebit své stávající bydlení, nebo rekonstruujete nově koupený byt, nikdy se nevydávejte ze všech peněz. V průběhu se totiž předpokládaná částka může navýšit třeba až na dvojnásobek. Proto raději počítejte, že za úpravu nemovitosti zaplatíte spíš více než méně.

U jakéhokoli typu úvěru si vždy pečlivě prostudujte nabídky finančních institucí a nesáhněte hned po první možnosti, která se namane. Konkurence je v dnešní době veliká a rozhodně je z čeho vybírat. I když třeba nakonec zjistíte, že ta první nabídka byla opravdu nejlepší.

HYPOTÉKA: VELKÁ REKONSTRUKCE, MÁLO PENĚZ

Hypoteční úvěr je výhodný, má-li člověk naspořeno ideálně 30 procent z částky, kterou chce vydat na rekonstrukci či případně i nákup nemovitosti. „V takovém případě může dosáhnout na nejvýhodnější úrokové sazby, které v kombinaci s delší dobou fixace vytvářejí ideální podmínky pro investici do vlastního bydlení,“uvádí Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.

Úrokové sazby u hypoték jsou rekordně nízko, proto kdyby vás lákalo vzít si hypotéku i na nižší částku, máte většinou smůlu. Na českém trhu si až na výjimky nemůžete vzít hypotéku nižší než 300 tisíc korun. Chcete-li si půjčit méně, vyplatí se vám spíš úvěr ze stavebního spoření nebo spotřebitelský úvěr na bydlení. Hypoteční úvěr je velmi vhodný na větší a rozsáhlé rekonstrukce či stavby. „Splátka hypotéky by měla být odpovídající vašim dlouhodobě udržitelným příjmům. Tedy aby po splátce zbylo dostatek na další výdaje a případně úspory,“říká Daniel Kotula, spolumajitel realitní kanceláře Re/Max Center. Budete-li si brát hypotéku jen na koupi nemovitosti a rekonstrukci budete platit ze svého, splátka úroků by podle Daniela Kotuly neměla být vyšší, než je nájemné v obdobné nemovitosti. Počítejte s tím, že nyní už nelze získat hypotéku na celou potřebnou částku, musíte mít část peněz v hotovosti či z jiného úvěru (více na stranách 18-19).

STAVEBNÍ SPOŘENÍ: NOVÁ KOUPELNA NEBO KUCHYŇ

„Podstatou stavebního spoření je, že si klient část prostředků, typicky 40 procent ze záměru, naspoří a zbylé prostředky si půjčí. A proto se stavební spoření hodí na menší a střední rekonstrukce. Některé stavební spořitelny dokonce nabízejí i pro-

dukty, které nemusí mít zástavu nemovitosti,“vysvětluje Zbyněk Prim, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum.

Porovnání stavebního spoření je v dnešní době trochu složité. Stavební spořitelny nabízejí úvěr ze stavebního spoření, který se skládá z překlenovacího a řádného úvěru, ale také úvěry splácené neměnnou měsíční částkou – takzvaně anuitně. Výhodou ve srovnání se spotřebitelskými úvěry je nižší podíl z dlužné částky, kterou člověk musí zaplatit za jeden rok – RPSN. A také délka splácení úvěru, která může být až 28 let. „Co se stavebního spoření týče, je dnes výhodné zejména pro úvěry určené na drobné rekonstrukce a vylepšování interiéru, jako je modernizace kuchyně, koupelny a jiných prostor,“hodnotí Marie Mocková.

Podle statistik Asociace českých stavebních spořitelen si loni půjčilo peníze na bydlení v těchto typech úvěrů přes 75 tisíc Čechů, celkově to dělá 45,8 miliardy korun. Meziročně se množství půjčených peněz zvýšilo o 23 procent, průměrná hodnota

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.