Polský důl stojí, lidé na severu si za uhlí připlatí

MF DNES - - EKONOMIKA -

Kvůli masivnímu sesuvu půdy v hnědouhelném dole Turów u českých hranic se nedostává polského uhlí. Je sice málo kvalitní, ale lidé jím topí kvůli jeho nízké ceně.

Zatímco metrák českého uhlí stojí kolem 300 korun, polské je možné koupit i za méně než 200 korun.

Sesuv v polském dole z konce září byl rozsáhlý a poničil strojní zařízení jámy. Bezprostředně po sesuvu společnost PGE uvedla, že do odvolání pozastavuje dovoz a prodej uhlí pro jiné zákazníky. „Současný výpadek se může týkat až stovek rodin na Frýdlantsku,“poznamenal předseda Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko a starosta obce Heřmanice Vladimír Stříbrný. „Polské uhlí vůbec není. Důl je napojen na elektrárnu a prodej lidem je jen podružný efekt těžby,“řekl jednatel firmy Paliva Bernat Dan Bernat.

Severní energetická už kvůli výpadku dodávek uhlí z Polska připravila mimořádné dodávky tříděných druhů uhlí pro spotřebitele na Frýdlantsku a Plzeňsku. Společnost podle mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové připravila i speciální druh uhlí, takzvanou pecku. Vlastnostmi se podobá uhlí dodávanému z Polska, ale je minimálně o čtvrtinu výhřevnější. „Cenově se přitom pohybuje výš řádově jen o desetikoruny,“uvedla mluvčí Benešová. (ad)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.