4,6

MF DNES - - EKONOMIKA -

další postup. Arbitrážní rozhodnutí je možné napadnout soudně.

Obří úvěr měla státní ČEB pojištěný u státní pojišťovny EGAP – ta si loni dala do rezervy 3,8 miliardy korun a ČEB postupně splácí pojistné plnění. Také ale může exportní bance plnění zkrátit, pokud jí prokáže chyby. Kamenem úrazu může být neuskutečněný odprodej pohledávky – banka zájemce (Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy) odmítla, oficiálně kvůli nízké nabízené ceně. Mluví se nicméně o podezření na jeho propojení s dlužníkem. O zpeněžení majetku SSM nyní rozhoduje konkurzní správce.

Ocelárnu postavil podnikatel Branislav Prieložný, kterého podpořila spřízněná skupina J&T – výměnou za podíl poskytla úvěr a také ručení za úvěr od ČEB. Továrna se ocitla ve finančních problémech hned po spuštění a v roce 2014 zkrachovala. J&T podle dříve zveřejněných informací v projektu odepsala přes sto milionů eur (2,7 miliardy korun).

Ztrátové pohledávky ČEB klesly mezi druhým a třetím čtvrtletím o jednu miliardu na 18,495 miliardy korun. „Došlo k tomu díky přijetí splátek a pojistného plnění od EGAP,“uvedl mluvčí ČEB Petr Križan. Část z toho by měla být právě splátka za SSM. Komentovat arbitráž ohledně SSM banka odmítla.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.