Dona Juana čeká road movie přímo do pekla

MF DNES - - KULTURA - — Tomáš Šťástka

Vrací se prostopášník, který je potrestán za vzpurnost a pýchu. Svou vrcholnou hru s Donem Juanem napsal Moliere na základě středověkých legend v roce 1665. Její inscenace se nyní v pražském Divadle pod Palmovkou chopil zdejší ředitel Michal Lang. „Don Juan je buřič, rebel. Neuznává pravidlo, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Chce ji absolutní. Odmítnout ženu je podle něj hřích proti přírodě,“popisuje režisér svoji verzi, kterou pojal jako road movie. „Je to Don Juanova cesta do pekla,“vysvětluje před zítřejší premiérou.

„Stačilo jen na několika místech změnit pár slov a celý význam, který tam Moliere před těmi třemi sty

Jack Reacher: Nevracej se padesáti lety napsal, se objevil v nové podobě. Aniž to bylo nutné nějak zvlášť násilně aktualizovat,“upozorňuje dramaturg Ladislav Stýblo, i když připouští, že hra je výrazně krácena. „Posuny jsou však velice jemné.“

Stýblo dále dodává, že se pod Palmovkou snaží o jistou rehabilitaci postavy. „Je nejen svůdcem žen, ale i svůdcem myšlenkovým. Což nemusí být jen negativní vlastnost,“vysvětluje dramaturg.

V titulní úloze se představí Ondřej Veselý. „Neztotožňuji se s tím, co Don Juan dělá, ale s tím, co říká,“uvádí roli herec. V dalších úlohách pak hrají Radek Valenta, Barbora Valentová či Jan Kačer.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.