Za těžkou práci dříve do důchodu

Zaměstnancům v náročných provozech mají přispět firmy, těm se moc nechce

MF DNES - - FRONT PAGE - Jitka Vlková, Martin Petříček redaktoři MF DNES

Návrh z dílny ministerstva pouze zatíží zaměstnavatele.

Zaměstnavatelé by měli lidem v nejtěžších profesích povinně přispívat na dřívější odchod do důchodu, navrhuje ministerstvo práce. Týká se to 650 tisíc zaměstnanců, firmy by navíc ke mzdě platily do penzijních fondů 3 až 4 procenta hrubé mzdy.

Tuto možnost by měli dostat lidé, kteří jsou vystaveni prachu, chemikáliím, hluku, fyzické zátěži, chladu nebo horku. Ale i ti, jejichž profese je psychicky náročná nebo ničí oči. Vztahovalo by se to na dělníky v koksárnách, zdravotní sestry i třeba řezníky v chladírnách. Díky příspěvku by mohli odejít do penze o pět let dříve. Zavedení povinného příspěvku zaměstnavatele na důchodové spoření by byla největší změna v důchodovém systému od zrušení soukromého důchodového pilíře.

Firmám je jasné, že pracovníci nebudou schopni fyzicky či psychicky náročnou práci dělat až do důchodového věku, zejména když se bude v budoucnu posouvat. Ale odmítají vzít odpovědnost na sebe.

„Je to nesystémové řešení a přenesení odpovědnosti na zaměstnavatele. Mělo by se to řešit ve státním důchodovém pilíři,“říká Jan Rafaj, personální ředitel ArcelorMittal Ostrava a místopředseda Svazu průmyslu ČR.

„Návrh z dílny ministerstva pouze zatíží zaměstnavatele bez ohledu na jejich zdroje,“obává se Markéta Schormová, právní expertka Hospodářské komory.

Podle Rafaje by lidé v těžkých profesích měli mít možnost podobně jako dnes horníci odejít do důchodu o něco dříve – podle náročnosti profese. To by však pro státní pokladnu znamenalo navíc zátěž stamilionů až miliard korun ročně. Firmy jsou ochotné povinně přispět jen malou částí a jen na několik tisíc lidí v nejvíc exponovaných profesích.

„Na spoření se musí podílet nejenom zaměstnavatel, ale i zaměstnanec a stát. Spravedlivý by mohl být poměr 1:1:1,“říká Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu ČR.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.