GIBS si zve na výslechy autora policejní reformy

MF DNES - - Z DOMOVA - Reportéři MF DNES — Marek Přibil

Zdeněk Laube (na snímku) se nedávno ze zdravotních důvodů vzdal postu náměstka policejního prezidenta a odešel do civilu. Klid od „policejního světa“však nemá. Musí chodit na výslechy. A není tím, kdo klade otázky. Liberecká expozitura Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podle zjištění MF DNES prověřuje Laubeho postup při přípravě sporné policejní

Začínali oslavným potleskem. Patřil kandidátovi TOP 09 Tomáši Czerninovi, který vyhrál senátní volby na Jičínsku a Nymbursku. Jinak však včera odpoledne ve stranické centrále TOP 09 důvod k oslavám nebyl. Stranické vedení se sešlo, aby našlo viníky slabého výsledku strany v uplynulých volbách.

Hned v sedmi krajích se totiž TOP 09 Miroslava Kalouska nedostala ani do zastupitelstva. Přesto to pro novopečeného předsedu „knížecí“strany nebylo nijak perné jednání, během něhož by se musel bát o svou židli. „Nebyly to volby, které by rozhodovaly o Kalouskovi. Jeho pozice v žádném případě není ohrožená,“řekl MF DNES jeden z účastníků včerejšího hodnoticího setkání.

Odpovědnost za výsledek voleb by podle některých členů TOP 09 měly nést krajské organizace. „Výsledek krajských voleb je o práci v jednotlivých regionech. Když jsme někde byli v zastupitelstvu a nyní nejsme, tak je něco špatně. A to se bude řešit,“hlásil dopředu jiný člen TOP 09.

Strana v celorepublikovém součtu získala jen 3,4 procenta hlasu. Z reformy. Ta v létě sloučila protimafiánský odbor ÚOOZ s protikorupční policií. Proběhla tak rychle, že vzbudila podezření, zda není účelová.

Policejní prezidium potvrdilo, že se GIBS o Laubeho zajímá. Vidí za tím však snahu skandalizovat vedení policie. Zdůrazňuje, že jde pouze o prověřování, které GIBS zahájit musí, dostane-li jakýkoliv podnět. třinácti krajů překročila potřebnou pětiprocentní hranici jen v šesti, to bylo v polovině případů i díky tomu, že kandidovali v koalici.

„Původně jsme spolu neměli být v žádné koalici, ale nakonec jsme je v tom v Karlovarském a Jihočeském kraji nenechali, protože tam fakt měli problém,“tvrdí jeden z představitelů Starostů a nezávislých.

Právě rozchod s hnutím, které léta stálo ve stínu TOP 09, se na výsledku Kalouskovy strany podepsal. Vedle konkurenční ODS, která své kandidátky napěchovala dlouholetými starosty, se ukázalo, že TOP 09 v regionech nemá dost lidí, kteří by ji mohli táhnout.

V krajích, kde šla TOP 09 do voleb sama a dosáhla aspoň přes sedm procent hlasů, jí pomáhaly tváře z celostátní politiky – v Plzeňském kraji europoslanec Jiří Pospíšil nebo první místopředseda Marek Ženíšek, v Královéhradeckém kraji další místopředseda a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.

ODS využila výhody silnějšího

Ošidných se pro TOP 09 ukázalo pět mandátů získaných ve Středočeském kraji. Strana původně pomýšlela na účast v koalici, ale pak se ozval silnější hráč: ODS, která v kraji získala dvakrát více mandátů. A nabídka pro pětici z TOP 09 od vítěze z ANO byla najednou tak skromná, že se kvůli ní členové Laube nebyl z ničeho obviněn. Hlavní důvod Laubeho výslechů inspekcí spatřuje vedení policejního prezidia v tom, že bývalý šéf ostravské expozitury zrušeného ÚOOZ Jiří Komárek podal trestní oznámení nejen na Laubeho, ale i na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) či policejního prezidenta. „Nepochybujeme o tom, že hlavním důvodem prověřování je pokračování TOP 09 stihli rozhádat. Právě po výsledku ve Středočeském kraji si mohl šéf ODS Petr Fiala říct: „Jsme nejsilnější strana na pravici.“A zároveň volá pro spolupráci stran od středu napravo. „Teď nemám na stole konkrétní představu o integraci jakýchkoli pravicových stran, ale jsem natolik vnímavý k politické situaci, že si takovou debatu představit dovedu,“řekl iDNES.cz Fiala.

Ačkoliv ODS stále zdaleka nedosahuje výsledků z doby své největší slávy, má šanci podílet se na vedení deseti krajů.

Početné zastoupení ODS ve vedení krajů je sice oslabeno tím, že do zastupitelstev se dostalo velké množství stran, a tak jde často o široké koalice – třeba v Královéhradeckém kraji dokonce pěti stran.

Ukazuje se ale také rozdíl v krajské politice ODS a TOP 09. Zatímco i ODS se v parlamentu vymezuje vůči hnutí ANO Andreje Babiše, na krajské úrovni s jeho zastupiteli nemá problém jít do koalice. TOP 09 naopak šla do koalice s Babišovým hnutím jen v Jihomoravském kraji. Ve Středočeském se vedení strany od trojice svých zastupitelů, kterým nevadila koalice s ANO, distancovalo. „Důvodem nebylo ANO, ale to, že se jim nelíbila nabídka. Samozřejmě si pak ale přisadili, že to je kvůli Babišovi,“říká člen vedení Starostů. skandalizace představitelů policejního prezidia, odpovědných za reorganizaci,“říká mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Laube se vyjádřit odmítl.

GIBS se zabývá rovněž trestním oznámením, které Komárek podal na policejního prezidenta Tuhého. Současně inspekce vyšetřuje i trestní oznámení, které Tuhý podal naopak na Komárka. Brání se jím Komárkovu tvrzení, že je podezřelý z úniku informací. „Mám podezření, že v rámci údajné reorganizace šlo o pokus ovládnout bezpečnostní sbor a znemožnit jeho práci,“vysvětlil Komárek důvody svého podnětu.

Kvůli reorganizaci odešel od policie šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Nedlouho po něm sbor překvapivě opustil i Laube, který reformu připravil. Začal radit ministru Chovancovi. „Stal se poradcem v oblasti přípravy vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, koncepce Auditu národní bezpečnosti či v problematice zákona o služebním poměru,“řekla MF DNES mluvčí vnitra Hana Malá. malé i rozměrné obrazy všech motivů a technik od českých i zahraničních, autorů (krajiny, kytice, ovocná zátiší, bitvy, lodě na moři, portréty dětí i dospělých, dívčí akty, romantické krajiny, abstraktní moderní kompozice "tzv. mazanice" aj.), perské koberce, sbírky mincí, zlaté šperky, staré sklo a porcelán (sošky lidí a zvířat, vázy, dózy, kávové a jídelní soupravy), stříbrné příbory, sečné a bodné zbraně, brnění, orientální čínské a japonské starožitnosti, sochy, nábytek zámeckého typu aj. Přijedu kamkoliv v ČR. e-mail: znalecumeni@seznam.cz Tel.: 722343270 p. Soukup.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Po pádu Nečasovy vlády se ODS potácela na hraně volitelnosti a mnozí jí předpovídali zánik. Pod vedením Petra Fialy teď v krajích získala téměř desetinu všech hlasů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.