Soud otočil, ukázat zadek Američanům je jen přestupek

MF DNES - - Z DOMOVA -

Veronika Horáková redaktorka MF DNES

Protest bývalého vojáka Martina Zapletala, který si při průjezdu amerického vojenského konvoje stáhl kalhoty s trenkami a vystrčil na kolonu holý zadek, překvalifikoval Okresní soud ve Vyškově na přestupek. Původně za to v srpnu dostal Zapletal podmínku za výtržnictví.

V létě samosoudkyně Okresního soudu ve Vyškově rozhodovala ve zkráceném řízení a uložila Zapletalovi deset měsíců vězení s odkladem na dva roky. Bývalý voják však podal proti trestnímu příkazu odpor a případ se tak nyní dostal k hlavnímu líčení.

Zapletala, který do soudní síně dorazil ve vojenské uniformě, přestože se nyní živí řízením kamionu, přišel podpořit farář pravoslavné církve i bývalí kolegové z armády. Rozsudek přivítali. Soudkyně Zdeňka Kalová totiž případ přehodnotila na přestupek, za nějž Zapletalovi hrozí nanejvýš pokuta.

„Skutek jako takový se dá definovat jako výtržnictví, ale přihlédla jsem k osobnosti i motivaci obviněného,“zdůvodnila rozhodnutí soudkyně.

Zapletal se provinil při květnovém průjezdu amerického konvoje Vyškovem.

„Toto soudní jednání považuji za absurdní. Jsem přesvědčený, že jsem se žádného protiprávního jednání nedopustil. Vyjádřil jsem pouze svůj postoj k armádě, kterou považuji za největšího agresora na světě. Po desetiletí rozpoutává válečné konflikty, při kterých umírají vojáci i civilové,“prohlásil Zapletal, který podle svých slov sloužil deset let ve veřejných složkách České republiky.

Podle policistů zasahujících při průjezdu konvoje je neoslovil nikdo, koho by vystrčení zadku pohoršilo.

Sám Zapletal se na ně prý obrátil se slovy: „Pánové, omlouvám se, ale musím to udělat.“

Ukázal, co neměl Soudkyně nejdříve dala Martinu Zapletalovi podmínku, pak ji zmírnila na přestupek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.