Jak často poslouchají on-line hudbu

MF DNES - - EKONOMIKA - Aleš Černý redaktor MF DNES

Na přelomu tisíciletí hudebníci a vydavatelé omílali dokola, že „kopírování zabíjí hudbu“. Pohled na aktuální český hudební trh vybízí k parafrázi „streamování zachraňuje hudbu“.

V roce 2013 Češi za hudbu utratili 264 milionů korun. Zlatá doba CD byla dávno pryč a hudební průmysl vypadal, že je na dně. Digitální prodeje, tedy tehdy hlavně legální stahování, sice rostly, ale ani to nebyla žádná sláva.

Několik hráčů se tu už tehdy přetahovalo o tržby v hodnotě sedmdesáti milionů korun. Vyhlídky na ukusování z ani ne třímilionového koláče (v eurech) většinou nejsou pohnutkou k tomu, aby nadnárodní firmy vstupovaly na nový trh. Přesto se k tomu právě v roce 2013 globální jednička ve streamování hudby Spotify rozhodla.

Proč? Manažer firmy Chris Bevington to vysvětluje na případě domovského Švédska. „Tam to na přelomu dekády hudební průmysl vzdal. Šlo o pirátskou zátoku, kde lidé všechno stahovali zdarma a neřešili, že je to ilegální. Nám se to pak podařilo zvrátit,“říká zaměstnanec stockholmské centrály dnes už nadnárodní firmy.

Statistiky švédské pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) dokazují, že si nevymýšlí. Od spuštění Spotify v roce 2008 do loňska vyrostl celý švédský hudební trh o čtvrtinu na 1,05 miliardy švédských korun (v přepočtu 2,93 miliardy českých korun). A streamování se na této sumě aktuálně podílí 82 procenty, v posledních pěti letech se digitální trh zpětinásobil.

I při pohledu na české statistiky vypadá vstup Spotify jako zlom. Poslední dva spočítané roky trh opět mírně rostl. A to především díky streamování. Švédsko je však stále mnohem dál. U Čechů stále vedou (byť neustále klesající) cédéčka. A zároveň je i přes růst celková velikost trhu pouhých 293 milionů korun, tedy skoro přesně desetina toho švédského.

Švédů je stejně jako Čechů, avšak berou více než trojnásobek českých mezd a za Spotify zaplatí víc než Češi (při přepočtu na eura to je 10 ku 6). Přesto Bevington podle svých slov nevidí důvod, proč by nemohl český trh dorůst na polovinu švédského. Jinými slovy zpětinásobit se.

Předpoklad vychází z uživatelské i byznysové povahy streamingu. Firma nakoupí práva na hudbu od jejich držitelů a následně je on-line (zpravidla přes dektopovou nebo mobilní aplikaci) zpřístupní svým uživatelům. V případě velkých firem, kterými jsou na českém trhu vedle Spotify i starší francouzský Deezer nebo Google Music či před rokem spuštěný Apple Music, jde o desítky milionů skladeb.

Konkrétně Spotify svou službu zpeněžuje

Manažeři streamovací jedničky Spotify věří, že český hudební trh může narůst pětinásobně.

digitÁlní (podíl v %) Každý den fyzický (údaje v mil. Kč) (podíl v %) 0 až 17 18 až 25 26 až 34 35 až 44 45až54 55 až 64 65avíc 1až3dnyvtýdnu 4 až 6 dnů v týdnu Méně často

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.