Za těžkou práci dřív do důchodu

MF DNES - - EKONOMIKA -

Podle návrhu ministerstva by povinné příspěvky od zaměstnavatelů měly jít lidem v těžkých profesích do jejich třetího penzijního pilíře, který dnes má 4,6 milionu lidí. Lidé by pak díky úsporám mohli odejít do předdůchodu až o pět let dřív a žili by z těchto úspor, stát by za ně platil povinné zdravotní odvody a lidem by se nekrátila starobní penze.

Podle současných pravidel by však museli mít naspořeno zhruba půl milionu korun (tak aby měsíčně mohli pobírat 30 procent průměrné mzdy). A na to by navrhovaný příspěvek zaměstnavatele ve výši tří až čtyř procent většině z nich nestačil – nanejvýš dvacátníkům, kteří mají do důchodu daleko. Padesátníci by museli začít spořit rychlostí zhruba 15 procent z hrubé mzdy. „U těchto osob by došlo... k jednorázové dotaci, na které by se podílel stát a zaměstnavatel,“navrhuje v materiálu ministerstvo.

Povolání dělí ministerstvo zdravotnictví na čtyři kategorie podle míry zdravotního rizika – v té nejrizikovější v Česku pracuje 20 tisíc lidí, v druhé nejrizikovější pak 630 tisíc. Není jasné, jestli nakonec koalice použije právě toto dělení prací.

Dnes už 1,4 milionu zaměstnavatelů svým pracovníkům na důchodové spoření přispívá. „Nemyslíme si, že je nutné to zaměstnavatelům stanovovat zákonem, mělo by to být součástí kolektivního vyjednávání,“ říká mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. Ve firmě pracuje sedm tisíc lidí, z toho polovina ve dvou nejrizikovějších kategoriích.

Hnutí ANO už připravuje alternativní návrh, kterých profesí by se povinný příspěvek mohl týkat. „Zaměstnavatelé by měli přispívat těmto lidem, funguje to tak i v zahraničí. Bez dohody s nimi ale není možné jim to nařídit,“říká poslankyně ANO Radka Maxová. Koalice bude návrh poprvé probírat v pondělí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.