Draghi promluvil, euro oslabilo

MF DNES - - EKONOMIKA -

dvojím způsobem. Buď uživatel neplatí nic, ale musí se smířit s prokládáním písniček reklamami a omezenou funkčností (například nelze řadit písně za sebe podle přání). Nebo platí měsíční poplatek ve výši okolo 150 korun a má plnohodnotný přístup k muzice bez reklam.

Většina zůstane

Záleží proto na tom, jak se které službě daří přesvědčit zákazníky, aby začali platit. Pak mají přístup k takovému množství legální hudby, kterého by třeba nákupem CD nikdy nedosáhli. Zároveň ale jeden platící uživatel ročně za streaming vydá víc, než kolik ve zlatých časech platil průměrný člověk, který si kupoval kompakty. „Můžu to říct z vlastní zkušenosti. Před pár lety jsem si kupoval dvě nebo tři CD za rok. Teď platím pět euro každý měsíc,“říká manažer Spotify pro střední Evropu Przemek Pluta.

Konkrétní čísla za český trh nechce odhalovat, ale dodává, že přibližně kopírují globální údaje. Podle nich ze stovky milionů uživatelů asi 35 procent využívá placenou službu Premium. Aby toto číslo rostlo, snaží se Spotify neplatící uživatele postrkovat různými nabídkami.

Mezi ně patří i dohoda s českým O2 z letošního června. To nabízí službu Premium na tři měsíce zdarma a zároveň nepočítá data spotřebovaná kvůli Spotify do tarifů (což však podle evropského regulátora odporuje zákonu o tzv. síťové neutralitě).

A jak pobídka dopadla pro první skupinu zákazníků, kterým už skončilo bezplatné období a stáli před otázkou, zda se vrátit k omezené službě zdarma nebo pokračovat v Premiu, ale začít platiti? „Většina lidí zůstala u Premia – tedy nyní platí. Bereme to jako opravdu velmi dobrý výsledek,“říká Bevington. Euro na devizových trzích oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru. Reagovalo tak na slova prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který řekl, že ECB na včerejším zasedání nejednala o ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým se snaží podporovat růst a inflaci. Pokles eura tak pomohl dolaru k výstupu na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.