Cirkusy a varieté

MF DNES - - NÁZORY -

Ten skandál dlouho zajímal českou veřejnost a nyní se zdá, že je u konce. Pokud by to tak opravdu mělo být, byla by to dost velká chyba. V případu H-System šlo totiž o dvě věci:

1. O to, že jistý podnikatel jménem Petr Smetka byl odsouzen za podvod a poškození věřitele na dvanáct let vězení, ta strávil za mřížemi a během čtrnácti dní bude propuštěn na svobodu. Tahle část případu tím bude tedy brzy vyřízena. A uzavřena.

2. O to, že jistý podnikatel jménem Petr Smetka prošustroval více než 980 milionů korun, přes tisíc lidí bylo o obráno o své někdy celoživotní úspory na dům či byt a ty peníze dodnes nedostali zpět. Někteří z nich, kteří nutně potřebovali bydlet, si své bydlení museli zaplatit dvakrát.

Dnes možná většina z nich přemýšlí o tom, zda pro spravedlnost stačí jen poslat někoho za mříže. Zeptejte se jich, jaký na to mají názor.

Nebo jde také o to, pokusit se o nápravu (pokud možno) toho špatného, co ten dotyčný napáchal? V kauze H-System se totiž povedlo jedno, to druhé už ne.

Někdo řekne, že je to dědictví zmatených devadesátých let, kdy se všichni všechno učili. Tedy, že to byl omyl. Jeden z mnoha. Je pravda, že firmu H-System založil Smetka už v roce 1993. Poté jeho společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě domů a bytů. Za čtyři roky však zkrachovala a od té doby už se odvíjí příběh, v němž jsou stovky lidí naplněny hořkostí a zoufalstvím. Protože jedna z nejhorších věcí, které vás mohou potkat, je bezmoc.

Advokátka Hana Marvanová, která zastupuje mnohé z poškozených klientů, je přesvědčena, že Smetka část svého majetku odklonil. Faktem je, že česká justice byla v některých krocích této kauzy a těch souvisících trestuhodně pomalá, takže velká část majetku vzala opravdu divný konec, řečeno hodně jednoduše. Můžeme to hodnotit tak či onak; ty peníze prostě vráceny nebyly a basta.

A ty peníze, to je to, oč tu přece jde.

Otec Goriot ze Záběhlic

V legendární povídce Jiřího Marka Otec Goriot ze Záběhlic popisuje autor Panoptika hříšných lidí města pražského či Panoptika Města pražského tápání mladého policejního vyšetřovatele, který rozřeší záhadnou smrt starého muže spojenou se zmizením značné peněžní částky.

Ano, byla to hodně rafinovaná hra – na smrt nemocný stařec předstíral, že byl zavražděn a okraden. Ve skutečnosti peníze před sebevraždou ukradl. Mladý vyšetřovatel mu na ten podvod přijde; myslí si, že tím případ končí. „No a kde máte ty ukradené peníze?“vyvede ho z omylu starší kolega. Protože případ skončí, až ty ztracené peníze najde. Tak to chodilo za první republiky a tak to má být i dnes. Takový je smysl spravedlnosti, aby se zločin nevyplácel. Jen pro pořádek, ať dokončíme příběh – starý muž ty peníze před sebevraždou poslal poštou příbuzným, u kterých je ten mladý policista našel.

Namítnete, že v kauze H-System si Smetka odseděl vše a odsedí do posledního dne. Což je věc v české justiční džungli docela nevídaná a samozřejmě souvisí s tím, že jím okradení ty zašantročené peníze ani neviděli. Smetka samozřejmě žádal o předčasné

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.