Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

propuštění, ale vždy byla jeho žádost zamítnuta, takže čekáním na propuštění na svobodu zpoza mříží strávil dlouhých dvanáct let.

Dobře, je to možná hodně, ale představme si člověka, který těch dvanáct let čeká, že mu alespoň něco z toho, oč přišel, bude vráceno. Možná už ani nechce všechno, že. A nedočká se. Které z těch dvou čekání je delší?

Nebo jinak: Kdo se po těch dvanácti letech bude smát víc? Okradený přece zůstane okradeným, nebo to snad bude najednou jinak?

Nápravě špatností se vůbec v této zemi dařilo a daří o poznání hůř než usvědčování pachatelů. Problém je, že případ Petra Smetky není zase tak výjimečný.

Například letos v létě byl odsouzen bývalý jednatel zkrachovalé realitní společnosti Lidové domky Pavel Hric. Dostal šest let vězení. Zpronevěřil přes čtyřicet milionů korun. Dlužil více než dvěma stovkám klientů. A co myslíte, dluží stále? Samozřejmě, že dluží.

Tenhle případ se už táhne někdy od roku 2008 a bude se táhnout dál. Soudy se budou odročovat, poškození umírat a peníze se budou měnit v pouhý přelud. Ostatně i tento verdikt je možná jen přeludem, Hric se totiž (pochopitelně) odvolal. Kdoví, jak to s těmi penězi tedy jednou bude.

Nebo si vezměme případ bývalého severočeského politika a podnikatele Alexandra Nováka, který byl svého času odsouzen za přijetí úplatku ve výši čtyřiceti dvou milionů korun.

Příběh o tom, jak se dostal předčasně na svobodu z vězení (zaručil se za něj podivný motorkářský klub Gryphons), je známý, ale o tom, že brzy po propuštění z vězení začal nakupovat nemovitosti na severu Čech, se ví už méně. Z čeho ten nákup asi tak platí?

Co když někdo trest vězení bere jen jako nutné riziko, jako jistou zvláštní formu daně za nepravosti, kterých se dopouští? Pořád se to někomu může vyplatit, i když třeba ne kvůli sobě. Peníze dostanou blízcí či vzdálení příbuzní, děti, vnoučata, ti, kteří by se k nim jinak nedostali – asi jako u otce Goriota ze Záběhlic.

Co když někdo bere trest ve vězení jen jako nutné riziko, jako zvláštní formu daně za nepravosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.