Ondřej Leinert

MF DNES - - ROZHOVOR -

reportér MF DNES

Vkrajských volbách získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech a budoucí hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek nevylučuje ani kandidaturu na pozici předsedy KDU-ČSL, byť o ní prý neuvažuje. Rád mluví nejen o tom, jak ve Vsetíně postupoval proti nepřizpůsobivým, ale také o migrační krizi. „Angela Merkelová doplatila na to, že nezná život odspodu,“říká.

Před deseti lety Česko obletěla fotka kontejnerových domů, do kterých vsetínská radnice pod vaším vedením vystěhovala romské rodiny z rozpadlého pavlačového domu. Doporučil byste teď jako hejtman podobné řešení i dalším starostům?

Pokud by neměli jiné východisko, tak ano. Kontejnery nejsou řešením pro každou situaci, ale neměli jsme ty lidi kam dát. Mohli jsme je vyhodit pod most, protože jsme měli soudní rozhodnutí na jejich vystěhování. Nám se jich ale zželelo a řekli jsme si, že to není dobrý způsob. Taky proto, že by to vytvořilo ohromný problém na Vsetíně, ti lidé by se snažili dostat do nějakých bytů, minimálně ke svým příbuzným. Udělali jsme to jako akt milosrdenství. Nejen vůči nim, ale vůči všem vsetínským občanům.

Nebylo řešení ten dům opravit?

Bylo, ale neskutečně drahé. Dům měl takové statické problémy, že byl neobyvatelný. Statici rozhodli, že je třeba co nejdříve všechny vystěhovat. Kdybychom se s lidmi z toho domu šest let nesoudili a neměli soudní rozhodnutí, museli bychom je jako neplatiče dát do hotelu. Tam by žili a čekali na soudní rozhodnutí.

Co je třeba přestěhovat do jiného městského domu?

Jiný nebyl. Mohli bychom je leda tak dát na čtrnáct dní do tělocvičny.

Budou teď sociální témata specializací hejtmana Jiřího Čunka?

Bude to moje významné téma. Jsem člověk, který témata, jimiž žije, neopouští. Romská komunita, nepřizpůsobiví obyvatelé – černí nebo bílí – to jsou objekty mého zájmu.

Takže si svoláte starosty a budete se jich ptát, kde mají tyto problémy?

To jistě můžu, ale není to řešení. Jako hejtman bych jim spíše měl umět poradit, kde mohou čerpat nějaký příspěvek, dotace z evropských fondů.

Co dál nemůžeme čekat od hejtmana Jiřího Čunka?

Je mi 57, v politice jsem 17 let, byl jsem starostou, ministrem, lidé mě znají. Mám rád, když se problémy řeší, ne že se o nich jen mluví. Jde o velký nešvar naší společnosti, že je tady spousta lidí, kteří jsou vzdělaní, umějí nádherně mluvit, ale neumějí vůbec nic udělat.

Narážíte na někoho konkrétního ve velké politice?

Třeba na Michala Haška nebo Bohuslava Sobotku. V životě nic nepředvedli, ale zvládají umění rozdělovat cizí peníze a také funkce, a tím získávat politický konsenzus. To nemyslím zle vůči nim, myslím to tak, že v politice by měli být lidé, kteří mají normální životní zkušenost ze své profese. Takže Jiří Čunek coby politik bude stále stejný.

Vnímáte současný volební úspěch jako zadostiučinění po tom, co se dělo před lety, když jste nejdřív nadvakrát končil ve vládě Mirka Topolánka a pak prohrál i souboj o post šéfa lidovců?

Zadostiučinění to je. Ale dnes se na to dívám jinak. Můj úspěch může být dobrou zprávou pro všechny, kteří byli a jsou nespravedlivě osočováni. Když jsou přesvědčeni o tom, že nic zlého nespáchali, mají bojovat, protože se to může – jako u mě – obrátit.

Kdy jste začal mít pocit, že vás někdo chce zdiskreditovat?

Pamatuji si to naprosto přesně. Nebylo to ve chvíli, kdy za mnou přišli policisté, že je tady nějaké nesmyslné obvinění. Bylo to ve chvíli, kdy jsem pochopil, že policajtům a státnímu zástupci vůbec nejde o pravdu, že chtějí jen náboj, aby mohli splétat nějaké příběhy. Každému politikovi od té doby radím: vykašlete se na média, všechny, když jste nevinní, neříkejte nic. Protože cokoli řeknete, může být použito proti vám. Přemýšlel jsem ale, proč by zrovna ti lidé měli důvod takto proti mně jít. Někdo si je musel najmout. A taky to tak bylo.

Kdo si je najal?

Najali si je politici podporovaní byznysmeny, kteří chtěli, aby v politice nebyli lidé jako já. S nikým jsem totiž nebyl provázán, nikdy jsem od nich nedostal žádné peníze. Na Vsetíně jsem vyřešil otázku s nepřizpůsobivými cikány, tím jsem se stal známým, předsedou KDU-ČSL a automaticky vstoupil do jednání o vládě. Nepotřeboval jsem k tomu od nikoho ani korunu. Krátce nato jsem byl nejoblíbenějším politikem. A to jim vadilo.

Takže jim podle vás vadilo, že tady je nějaký populární Jura ze Vsetína, na kterého nemají vliv?

Oni chtějí, aby si ti, kteří míří nahoru, od nich brali peníze na billboardy, na všechny PR záležitosti, a pak jim jsou zavázáni a budou jim to díky různým zakázkám stonásobně vracet. Já jsem pro ně byl člověk z Marsu. Takže investovali ohromné úsilí a prostředky přes ty darebáky v policii a státním zastupitelství, aby mě z politiky dostali. A vidíte teď.

V pořadu Rozstřel, jehož hostem jste byl chvíli před tímto rozhovorem, jste přitakal interpretaci, že stejné struktury, které likvidovaly vás, podporovaly Miroslava Kalouska. Stál za tím vším tedy on?

Jsou věci, o kterých nechci hovořit, protože na ně máme jen nepřímé důkazy. Z chronologie následných kroků je to však vidět. Jisté je, že jde o lidi, kteří tady kdysi byli, kteří s těmi strukturami, co vysávají tento stát, jsou propojeni, a mnozí jsou tady ještě teď. Ale díkybohu ubývají.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tvrdí, že lidovci mají potenciál jednou vyhrát i sněmovní volby. Souhlasíte s ním?

Jestli usuzuje podle příkladu Zlínského kraje, pak je to příklad dobrý. Ano, je to možné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.