Orchestr uctí republiku Mou vlastí

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Naprosto odlišné novinky spojuje jediná věc: lehká ošuntělost. Ale zatímco u Poldy pramení z kombinace nostalgie a úspornosti, Kosmo z ní činí záměrný i zábavný opěrný bod českého letu na Měsíc.

Kosmo 75%

Tajná základna: Brdy. Zátěžové sporty: běh s ovcí do kopce, plavání s úhoři. Cvičný trenažér: jeřáb, kolotoč. Oběd pro posádku: prejt; už zas. Tak vypadá vstup do rozkradeného projektu, na který však přispěla Evropská unie, tudíž se musí dokončit. Parta outsiderů má vybojovat titul prvních Slovanů na Měsíci, což znamená vděčné propojení dvou žánrových říší: sci-fi „tam nahoře“a politické satiry „tady dole“.

První je chytřejší, druhá podbízivější. Kosmo má dost odvahy i vtipu, zbytečně si tedy pomáhá prvoplánovými narážkami typu prezident na ruské ambasádě i v matrjošce Státní svátek 28. října je již tradičním termínem Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod patronátem pražského Obecního domu. Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zazní při svátečním Dni vzniku samostatného československého státu také letos. Orchestr vystoupí pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera, v den výročí vzniku republiky zpřístupňuje navíc Obecní dům svoje reprezentační prostory široké veřejnosti. (kul) unie. Kudy pronikla milostná poezie do sbírky zákonů. A koho do letu prosadí strana feministek.

Herecky má Kosmo šťastnou ruku od dua David Novotný – Jakub Žáček mezi astronauty po sladkého Jiřího Hánu coby ministerského tajemníka „tam dole“. Ovšem pravé labužnictví přijde až „tam nahoře“, kde prostor brázdí koráb Pan Wołodyjowski i slovenská propagační raketa, kde se do smíchu vloudí stesk, okouzlení, motiv sebeobětování, a dokonce dojemná touha po chvilce vlastenecké sounáležitosti a hrdosti, že Češi něco dokázali bez obvyklého upatlaného šolíchání. Naděje spolu se sponzorovou úvahou, jež tne do živého, a s hořkou pointou na pomezí patosu a estrády povyšuje Kosmo nad účel běžného sitkomu. Přestože veselicí ve finále zase zlevní a spíš než nevtíravou filozofií se prosadí kouzelnými hláškami od „Houstone, máš problém“po „príhovor prezidenta Kisku“.

Polda 50%

Foto: ČT, Prima TV

Nedělní večery obsadí jednak posádka českého letu na Měsíc Kosmo, jednak David Matásek v seriálu Polda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.