Jean-Michel Jarre veze třetí rozměr bez brýlí

MF DNES - - KULTURA -

s Putinem, sponzor velkodrůbežář Hrabiš, spící poslanci, Američané posedlí ropou. Někdy jsou úsečně trefné – čínské čistky, kapela Kryštof, kostýmy Blanky Matragi, ale nad komunál jde Kosmo tam, kde realitu dovádí s vážnou tváří k absurditě. Jak podle směrnic Bruselu vyúčtovat stravenky za služební cestu na Měsíc, tedy za hranice Evropské

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Francouzský skladatel a průkopník elektronické hudby Jean-Michel Jarre přiveze 8. listopadu do pražské O2 areny novou show. Jarre se na turné vydává po šesti letech a představí svůj dvojalbový projekt Electronica, na němž spolupracoval s třemi desítkami hostů od Mobyho přes Peta Townshenda z The Who po klasického pianistu Lang Langa.

A neměla by to být jen tak obyčejná show. „Když jsem začínal s vystupováním, byl jsem prakticky jediný, nebo jeden z mála, kdo používal nějaké vizuální prostředky. Dnes je používá každý. Když sleduji nějaký festival elektronické hudby, vidím věci, které jsem dělal před třiceti lety,“říká Jarre. Takže se rozhodl pro něco jiného. „Přemýšlel jsem o tom a uvědomil jsem si, že mě odjakživa zajímala trojrozměrnost, ale teď nemyslím 3D filmy s brýlemi, z těch mě bolí hlava a rád si připlatím za sledování klasického 2D filmu!“přiznává hudebník.

K Česku má vřelý vztah

Jarre tedy pro svoje turné vytvořil jakousi trojrozměrnou perspektivu, na kterou brýle nebudou potřeba. „Neměl jsem však ani potuchy, jestli to bude fungovat. Pak jsem na jeviště vymyslel několik vrstev panelů, ale pořád jsem si nebyl úplně jistý a trochu mě děsilo, jestli lidé po straně haly budou mít stejné zážitky jako ti uprostřed. Ale nakonec mi to úplně vyrazilo dech. Myslím

Na rozdíl od Mordparty, která mu na Primě předcházela, nevychází si, že to je naprosto výjimečné, a jsem tím nadšený,“líčí výpravu svého koncertu Jarre.

Některé z hostů z Electroniky Jarre přivítá alespoň pomocí obrazů. „Oni mají svá turné, svůj program. Ale protože moje šňůra bude trvat zhruba rok a půl, je dost dobře možné, že se v některých městech ke mně někdo přidá. Ovšem všechno bude nejspíš vznikat za pochodu,“líčí Jarre. Jinak má koncert být také směsí hudebníkovy klasiky z alb Oxygene a Equinoxe. „Samozřejmě mírně předělané ve stylu roku Polda z originálního nápadu. Německý Poslední polda před šesti lety a pak francouzský Falco – příběh poldy mají týž model: policista procitá po letech z kómatu. Dcerka dávno dospěla, manželka žije s patologem, svět je bohatší o mobily, internet, navigaci, pravidla, předpisy, úředníky a mladý parťák hledí na kovboje z jiných časů přezíravě.

Bohužel divák může srovnávat, obdobný tandem v Raplovi jiskří daleko sarkastičtěji, a byť David Matásek v titulní roli zosobňuje profesní jistotu, přerod z biblicky zarostlé trosky v jurodivého chlapíka chce po něm scénář příliš rychle.

Vtip generačního pnutí příliš nefunguje, zato nostalgie ano. Dluh v baru ještě z dob, kdy pivo stálo devět korun, symbolizuje vlídné přitakání podstatě žití: ač obklopen moderními vymoženostmi, hrdina nepotřebuje víc než postel, cigarety, pár kazet. Ovšem jen šok ze změn dlouho nevydrží, musí nastoupit detektivka – a ta je slabá; postává, posedává, postrádá akci i rafinovanost. Přibalí psycholožku, postavu na ozdobu a na zabití stejně jako protivné hudební podkresy i vyčpělá manýra rychlých letů metropolí.

Filmařina při zdi, kauzy nezajímavé – v prvém díle se lotři sami plačtivě udají, druhý se týká národu lhostejných bankéřů – činí z Poldy vlastně unikát. Na rozdíl od jiných krimi těší více tím, co se případů netýká, neboť lehký asociál plácající dámy po zadku je příjemná změna. 2016, ale pořád věrné originálu,“slibuje.

Jean-Michel Jarre má navíc k Česku vřelý vztah. „Těším se na pražské publikum, protože Česko, respektive Československo mají v mém srdci zvláštní místo. Právě vaše země byla před mnoha lety jedna z prvních, odkud mi chodily pochvalné a děkovné dopisy týkající se mého prvního alba Oxygene,“vzpomíná na události po vydání desky z roku 1976.

Vstupenky na koncert jsou k dostání v síti Ticketportal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.