Trojice bila dívku před policejním prezidiem

MF DNES - - PRAHA - — Simona Svobodová

Dvaadvacetiletý student přišel 13. března 2016 ke svému praktickému lékaři s kašlem a horečkou. Lékař mu nasadil penicilin kvůli podezření na angínu. Obtíže však přetrvávaly. 17. března se proto vydal na oddělení ORL, odkud jej zdravotníci poslali na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO), kde dostal umělou plicní ventilaci. Druhý den pacientovi selhalo srdce. Ve večerních hodinách zemřel. Podobně smutný osud potkal v březnu také o rok staršího muže, kterého lékaři dokonce hodinu

Drsné napadení mladé ženy před policejním prezidiem v květnu odstartovala hádka o drogy anebo dluh. Žalobce atak hodnotí jako loupež, z ní se od včerejška před Obvodním soudem pro Prahu 7 zodpovídají jedenadvacetiletý Jakub Boho, dvacetiletý Petr Goral a třiadvacetiletý Lukáš Molk.

„Obžalovaný Boho dívku strhl ze zídky a šlápl na ni ve snaze vzít jí padesát korun, k napadení se přidal i Goral. Obžalovaný Molk ji chytil za nohu,“popsal státní zástupce, co se letos 22. května večer před policejní centrálou odehrálo. „Nešlo o padesát korun, chtěl jsem jen vzít si zpět svých tři sta korun, které mi podělala,“vysvětloval nesouvisle Goral, co se podle něho odehrálo. Dívka mu přes sociální sítě slíbila prodej dávky pervitinu. V sáčku mu však dodala sodu. Goral připustil, že oběť šacoval. Pro drogu si šli podle něho všichni obvinění.

Alkoholem a marihuanou vysvětloval své jednání Boho. „Byl jsem pod vlivem. Řekla mi blbečku a bouchl jsem, pak jsem po ní hrábl,“popisoval Boho. Soudu pak naservíroval jinou verzi než Goral. O pervitin prý nešlo, dívce údajně půjčil 1 800 korun a domáhal se jejich vrácení. „Že jsem jí šlápl do obličeje? Mrzí mě to, omlouvám se,“sdělil.

„Za tu nohu jsem ji chytil, protože kopala,“připustil Molk. Tvrdil, že v jeho jednání nebyl úmysl.

Mlácení udělali přítrž policisté, kteří vyběhli z prezidia. Obvinění z místa uprchli. Potlučenou slečnu ošetřili záchranáři, vyvázla s řadou pohmožděnin. Obviněné zatkli policisté o několik dní později.

Od oběti v ten večer kupovali podle svých slov pervitin i tři další mladí lidé. Stali se tak svědky ataku a snažili se oběti pomoci.

Soud teprve rozhodne, zda dívku vyslechne. Jedná se totiž o mladistvou, je jí sedmnáct let. „Kolidují tu dvě právní stanoviska. Jedno vyplývá z ochrany práv mladistvých,“uvedl soudce Roman Podlešák. Navíc oběti může hrozit stíhání za prodej drog. (boh)

Více než šedesát lidí za dva dny, tedy jeden plný autobus. To je počet těch, kteří podlehnou v Česku cévní mozkové příhodě (CMP). Těmto úmrtím se snaží předcházet edukační program POMOC a jeho Den prevence, který se včera uskutečnil v hale hlavního nádraží. Lidé si zde mohli prohlédnout model srdce v nadživotní velikosti, který v sobě měl i krevní sraženinu, a zdarma si nechat zjistit riziko ohrožení mrtvicí. S přítomnými lékaři a zdravotními sestrami pak mohli své výsledky konzultovat. „Na vzniku CMP se podílejí rizikové faktory, jako je kouření, zvýšený krevní tlak, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Nezanedbatelné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu, takzvaná fibrilace síní,“říká předseda České internistické společnosti Richard Češka. Při CMP hraje klíčovou roli čas. Trombolýzu, což je metoda, pomocí které je možné zprůchodnit uzavřenou mozkovou tepnu rozpuštěním krevní sraženiny, je možné použít pouze čtyři a půl hodiny od prvních příznaků. Následujících osm hodin je pak možné provést další léčebné metody. Čím později, tím však hůře pro pacienty. Výjimkou pak bohužel nejsou závažné následky onemocnění, jako je porucha řeči, chůze nebo ochrnutí na polovinu chůze. zůstane ochrnutých na polovinu těla. pacientů zůstane závislých na svém okolí. končí smrtí. Zdroj: Centrum preventivní kardiologie těla. Důsledky onemocnění jsou zátěží jak pro samotné pacienty, tak i pro jejich rodiny. Až čtyřicet procent jich zůstane odkázaných na pomoc druhé osoby. V rámci prevence by se měli lidé seznámit i s příznaky, které pomohou CMP rozpoznat. Patří mezi ně pokleslý koutek, vytékající sliny, neschopnost udržet předmět a neschopnost mluvit. Při prvních příznacích začíná boj s časem a je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Dny prevence edukačního programu POMOC se konají letos už po páté. Během nich bylo vyšetřeno několik tisíc lidí.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Jaké je to v srdci? Lidé si mohli včera na hlavním nádraží prohlédnout model srdce. Přítomní lékaři návštěvníkům poodhalili, v jakém stavu je jejich srdce a zda nejsou ohroženi cévní mozkovou příhodou.

Foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Agresoři Obžalovaní z napadení dívky před budovou Policejního prezidia. Zleva: Lukáš Molk, Jakub Boho, Petr Goral.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.