„Praha si protiprávně udělila výhodu v reklamě“

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Frouzová redaktorka MF DNES

pracující na novém Metropolitním územním plánu. Odešli z něj architekti včetně tvůrce dokumentu Romana Kouckého. Architekti proto požadovali odvolání Kolínské z funkce a návrat Hlaváčka do čela IPR. „Plán nabírá zpoždění a dostáváme se s ním daleko za rok 2020,“uvedl jeden z architektů. Plán má být hotový do roku 2020, již nyní je téměř jasné, že termín město nestíhá a parlament bude muset prodloužit platnost nynějšího územního plánu. „IPR je veden v absolutní chaos,“dodal opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) s tím, že žádá kolegy, aby odebrali Kolínské kompetenci vést územní rozvoj.

Za Kolínskou se postavili její kolegové z Trojkoalice, ČSSD, ANO i opoziční piráti s KSČM. Ačkoli nakonec nic z návrhů opozice neprošlo – ani odvolání Kolínské, ani odebrání kompetence, snažili se zastupitelé otevřít diskusi o problémech Metropolitního plánu. Hrozí totiž, jak uvedla tento týden MF DNES, že město nesežene nového tvůrce tohoto klíčového dokumentu.

Kolínská jako nová členka rady převzala plán letos na jaře. Podle ní došlo ke zpoždění v jeho přípravě dávno před nástupem současné koalice. „Měl být hotový na konci roku 2015,” řekla náměstkyně. Už předchozí vláda Tomáše Hudečka podle ní musela vědět, že termín institut nestihne. „Místo toho jsme na konci dubna dostali neprojednatelný plán, který nebyl v souladu s legislativou,“dodala. Plán pak IPR

Praha si počátkem roku 2015 protiprávně udělila výhodu v reklamě, uvedl zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Hlavní město podle něj porušilo princip rovnosti a zvýhodnilo se před ostatními pořadateli, když sobě povolilo, ale ostatním pořadatelům akcí zakázalo reklamu v památkové rezervaci. Pražský magistrát už slíbil nápravu.

Mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková upravoval. V létě ho posoudila skupina expertů, která doporučila změnit jedenáct věcí, ale jinak je podle ní materiál v pořádku.

„Bylo zjevné, že k odvolání paní Kolínské nedojde, když ji otevřeně podpořila KSČM a piráti. Pak jsem ale očekávala, že nám paní Kolínská představí, jak celou situaci plánuje řešit. Má vždy plná ústa otevřenosti a transparentnosti, tak radši kolem sebe postavila hradbu mlčení,“komentovala situaci Udženija.

Mimo oficiální schůzi se MF DNES dozvěděla, že výběrové řízení na nového šéfa institutu bude vyhlášené do konce října. Náhradníka za Kouckého již IPR hledá, zatím se nikdo nepřihlásil. Původní tým na plánu dál pracuje. Kolínská jej chce posílit o odborníky z jiných sekcí institutu, aby se prodlení nezhoršilo.

Mimochodem. Základ sporu včera sdělila, že zástupce ombudsmanky se zabýval stížností na postup ministerstva průmyslu a obchodu v souvislosti s nařízením Prahy o regulaci reklamy. Hlavní město s účinností od začátku roku 2015 zakázalo reklamu v památkové rezervaci a v přilehlém okolí, zákaz se však nevztahuje na akce pořádané nebo spolupořádané Prahou, respektive městskými částmi.

„Stěžovatel namítal, že pokud má o plán je ideologický. IPR dal investorům a stavebním úřadům v mnoha ohledech volnou ruku, budou třeba moci rozhodovat, kde má stát park či školka. Současné vedení města však chce více tvrdších regulací. Tato pře o základní pravidla eskaluje už zhruba rok a půl.

Smršť omluv – za vše a za nic

Je naprosto neobvyklé, aby se zastupitelé pokoušeli dostat na program jednání bod, kterým by si vynucovali omluvu svého rivala. Včera takových návrhů padlo několik. Kolínská například požádala o omluvu TOP 09 a ODS, protože podle ní mohou za zpoždění přípravy Metropolitního plánu a věděli o tom předem. „Navrhuji do programu omluvu za mocenské šikanování Prahy 3 ve věci Nákladového nádraží Žižkov,“rozčilila se na oplátku starostka třetí městské části Vladislava Hujová (TOP 09) – myslí si, že Kolínská zpackala jednání s developery o budoucnosti nádraží. Jak už to tak bývá, jiskra zažehla požár a spor pohltil i posluchače. Zastupitel Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) do něj vstoupil. Svým osobitým stylem vytkl Hujové způsob, jak se dohodla s developerskou skupinou Central Group a obešla hlavní město. „Nedopustím, aby si pan Stropnický dělal z Prahy území pro své politicko-filozofické experimenty,“kontrovala ve slovní přestřelce Hujová a završila sérii. Chtěla po Stropnickém, aby se šéf zelených omluvil za „nekompetentní vyjadřování a lži“.

Metropolitní plán se sice dostal do fáze krize, ale zastupitelé mu věnovali jen čas hádek o to, kdo za to může. Navrhuji do programu omluvu za mocenské šikanování Prahy 3 ve věci Nákladového nádraží Žižkov.

být reklama zakázána z důvodu její škodlivosti, nehraje roli, kdo je jejím šiřitelem,“uvedla mluvčí. Ministerstvo, které je pověřené dozorem nad nařízením Prahy o regulaci reklamy, její postup podpořilo. Argumentovalo, že výjimku nelze chápat jako snahu získat pro sebe výhodu, protože město nemá postavení podnikatelského subjektu a u propagovaných akcí nesleduje dosažení zisku. V galerii CZECHDESIGN začala výstava Designéři dětem, která se zaměřuje na práci českých tvůrců pro nejmenší. Potrvá až do 6. ledna. „Dětství je období, ve kterém se nejrychleji rozvíjíme a osvojujeme si základní vnímání světa. Rodiče, ale ani designéři či výrobní firmy by proto tuto zásadní oblast designu určenou dětem neměli opomíjet,“dodává kurátorka výstavy Kamila Matějková. K vidění budou například dřevěné objekty, ilustrované knihy, leporela, hry a panenky a zvířátka z textilu. To vše

Mluvčí ombudsmanky ale uvedla, že výjimky umožňující Praze odlišný právní režim pro propagaci vlastních akcí nebo akcí, které spolupořádá, narušují princip rovnosti a znevýhodňují ostatní pořadatele.

Sobě povoluje, jiným odpírá

vzniklo v dílnách českých designérů. Cílem projektu je přiblížit rodinám lokální tvorbu, dostat do povědomí český design a ukázat alternativu k nekvalitní produkci, která na současném trhu není žádnou výjimkou. Většinu vystavených hraček si mohou návštěvníci koupit přímo v galerii nebo na e-shopu CZECHDESIGN. Galerie je otevřena každý všední den od 12 do 19 hodin. Vstup je zdarma. (ss) zájem propagovat zde akce, na nichž se podílí. Tento argument však sám o sobě nepostačuje k tomu, aby stejnou možnost město odepřelo akcím jiných subjektů,“uvedla.

Ministerstvo podle mluvčí ombudsmanky své pochybení už uznalo a vyzvalo Prahu, aby zjednala nápravu. Jak Hrazdílková uvedla, ředitelka magistrátu Prahy přislíbila vypustit výjimky v připravované novele nařízení. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.