Radnice dostanou celkem 195 milionů korun z hazardu

MF DNES - - PRAHA -

Začalo to stížnostmi na krizi v Institutu plánování a rozvoje (IPR) a vyvrcholilo smrští nejrůznějších žádostí o omluvy. Za mocenskou šikanu, za skluz při přípravě Metropolitního plánu, za politicko-filozofické experimenty.

Rétorické obraty byly pichlavé a vzduchem létala slova o lžích, chaosu, podvodech. Jednání zastupitelů tak připomínalo papiňák. Ovšem s tím rozdílem, že z papiňáku obvykle vzejde poživatelný pokrm. Naopak magistrát včera nepředložil oficiální řešení situace v institutu. Vedení města totiž žádný bod, který by mohl rozkrýt postup nápravy, nepustil na program.

„Jsem ráda, že po těch letech za něco nemůže ODS,“ironicky komentovala debatu předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. Bylo to ve chvíli, kdy skupina architektů kritizovala nedávné odvolání šéfa IPR Petra Hlaváčka. Podle nich neměla náměstkyně Petra Kolínská (SZ, Trojkoalice) odvolání připravené, nemá místo něj náhradníka, a navíc se kvůli tomu rozpadl tým Pražské radnice dostanou od hlavního města 195 milionů korun, které Praha vybrala ve třetím čtvrtletí letošního roku z hazardu. Rozhodli o tom na včerejším jednání pražští zastupitelé. Praha vybrala v uvedeném období necelých 500 milionů korun. Nejvyšší částku dostane radnice Prahy 4, a to zhruba 128 milionů korun. Více než 100 milionů Kč dostanou také radnice Prahy 8 a 10. Nejnižší částku dostane Praha-Nedvězí, a to 310 tisíc korun. Peníze mohou městské části použít například na pořádání sportovních akcí pro děti, v oblasti školství nebo na chod neziskových organizací. Zastupitelé se dohadovali, zda Praha rozděluje peníze spravedlivě – město je dělí mezi radnice bez ohledu na počet hracích přístrojů v městské části. Zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) označila rozdělování za nespravedlivé. Například Praha 1 podle ní generuje z kasin na svém území nejvyšší částku, z které ale podle Janderové nedostává odpovídající sumu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.