Prokleté město si užívá

MF DNES - - SPORT - — Matěj Tomíček

Matěj Hejda reportér MF DNES

Zatmění měsíce. Erupce na slunci. Něco není v pořádku. Fanoušci sportovních klubů z Clevelandu v posledních měsících nemohou uvěřit. Tolik úspěchů! Po tolika letech trápení! Takovou euforii jako teď neznají.

V červnu se dočkali premiérového triumfu v basketbalové NBA a šanci mají i v baseballové MLB. Cleveland Indians se po 19 letech probojovali do Světové série.

Ať už baseballové finále skončí jakkoliv, rok 2016 bude pro sportovní fanoušky z Clevelandu navždy výjimečný. Průmyslové centrum v americkém státě Ohio má po desetiletí nálepku města, v němž jsou fanoušci mučeni. Jen těžko byste hledali místo, kde museli přečkat ještě mrzutější časy. Jako by každý den měli pátek třináctého. Na euforii z velkého triumfu v Clevelandu čekali 52 let.

Naposledy v roce 1964 sportovní reportéři hlásili do rozhlasového mikrofonu fanouškům amerického fotbalu: „Cleveland Browns vyhrávají Super Bowl!“Od té doby město na jižní straně jezera Erie prožívalo chabé půlstoletí. Příběh sportovních otloukánků se vlekl. Utrápení fanoušci dostávali facku za fackou.

V roce 1987 Browns v konferenčním finále proti Denveru ztratili v závěru vedení, když quarterback Broncos John Elway předvedl během pěti minut a dvou sekund akci, kterou fanoušci NFL znají jako „The Drive“. Elway při sérii patnácti akcí překonal celé hřiště a 37 sekund před koncem hodil vyrovnávající touchdown. Denver pak v prodloužení postoupil do Super Bowlu.

O rok později měli Browns šanci na odvetu. Ale i tentokrát jim další zkrat zabránil v postupu.

Fanoušci si později museli vytrpět i potupný odchod majitele s týmem do Baltimoru. A v současnosti patří Browns každoročně k nejhorším týmům amerického fotbalu v NFL.

LeBrone, díky, že ses vrátil!

V basketbalové NBA to dlouho nebylo jiné. Cleveland Cavaliers na triumf čekali dlouhých 46 let své existence. Blízko byli v roce 1989. Jedni z favoritů na titul se v konferenčním finále postavili proti Chicago Bulls s mladým Michaelem Jordanem. A právě vycházející superhvězda NBA popravila favorita slavnou „The Shot“v poslední vteřině rozhodujícího zápasu.

Cavaliers prohráli i finále v roce 2007 a po bolavém odchodu LeBrona Jamese do Miami stvořili rekordní sérii 26 proher. Až po jeho návratu se prokletí Clevelandu zlomilo. Před rokem sice ještě finále nezvládl, ale letos v červnu už po obratu v sérii s Golden State z 1:3 na 4:3 mohl slavit.

let čekají baseballisté Cleveland Indians na triumf ve Světové sérii. Vyhráli dvakrát: 1920, 1948. lize AHL. Byl u toho i český útočník Lukáš Sedlák.

Teď jsou na tahu baseballisté

Od roku 1948 čekají na vítězství ve Světové sérii baseballoví Indians. Od té doby sice třikrát (teď počtvrté) vyhráli Americkou ligu, ale finále ani jednou nezvládli.

Naposledy před 19 lety. Za stavu 3:3 na zápasy v sedmém, rozhodujícím utkání proti Florida Marlins promrhali v poslední, deváté směně vedení 2:1 a stali se prvním celkem v historii MLB, který ztratil vedení v závěrečném inningu Světové série.

Letos mají Indians, podobně jako James a spol., velkou šanci prokletí zlomit. Ač přišli o dva elitní nadhazovače, semknutý tým přejel Boston Red Sox 3:0 a ve finále Americké ligy Toronto Blue Jays 4:1.

Chybějí čtyři vítězství, aby si dříve prokletý Cleveland mohl užívat.

Peking 2008, finále skifu mužů: šestadvacetiletý Ondřej Synek projíždí cílem o necelou vteřinu za norským veslařem Olafem Tuftem. Je stříbrný na olympiádě, má obrovskou radost. Až později přizná, že tehdy byl zlatu zpod pěti kruhů nejblíž.

Nyní, o osm let později, Synek spouští web, kde nabízí oblečení z kolekce Olafa Tufteho. Čili svého kata. „Ale tak to neberu, jsme dlouholetí kamarádi. Navštěvujeme se, trénujeme společně, jezdíme na soustředění,“vyjmenovává Synek.

Znají se více než deset let, v té době rodák z Brandýsa nad Labem přesedlal na klasický skif. Jejich největší vzájemná bitva ale byla právě ta pekingská. Tufte tehdy celý závod vedl, až na posledních stovkách metrů se zdálo, že začíná tuhnout. „Nikdo nečekal, že by to mohl vydržet až do konce, jenže on pak odrazil můj útok a vyhrál. Zaslouženě,“vzpomíná Synek.

O rok dřív byl norský veslař na stejném místě na zkušebním olympijském soustředění. Tehdy poznal textil z bambusového vlákna a jeho pohodlnost ho přivedla k myšlence vytvořit vlastní oděvní kolekci.

Sotva Tufte přivezl zlato z Pekingu domů do Norska, vrhl se na byznysplán. V roce 2009 už svým veslařským kamarádům dával na vyzkoušení první výrobek – trenýrky. Zboží postupně distribuoval do celého Norska. „Od té doby ho nosím i já,“pochvaluje si Synek.

Zřídit zastoupení značky svého kamaráda v Česku ho napadlo letos na jaře. „Manželce skončila mateřská dovolená, přemýšleli jsme o nějakém byznysu. Přišlo mi to jako dobrý a bezpečný tah,“povídá Synek.

Během olympiády v Riu na rozjetí podnikání nebyl čas, v září se k němu ale Synkovi vrátili. „A teď jsme spustili e-shop tuftewear.cz. Budeme se snažit dostávat oblečení mezi lidi a uvidíme, jak se to vyvrbí,“povídá dlouholetá česká skifařská jednička.

Na webu prodávají téměř celý sortiment Tufteho oblečení. „Boxerky, kalhotky, spodní prádlo pro děti, trička, nátělníky, ponožky a termoprádlo. Pánské, dámské i dětské velikosti,“vyjmenovává Synek.

Nižší nákupní ceny kvůli prohranému finále od Tufteho nedostává. „Ale když budeme šikovní, tak je možná dostaneme,“směje se otec dvou dětí.

Synek aktuálně začíná přípravu na další čtyřletý cyklus, který by měl vrcholit na hrách v Tokiu 2020. „Ale už teď je dobré přemýšlet i nad něčím jiným než jen sportovní kariérou.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.