Mazanec maká v Nashvillu. Napodobí Vokouna?

MF DNES - - SPORT - Karel Knap reportér MF DNES

Někdy se prostě vyplatí utratit peníze za lístky na hokej. Snad žádný z patnácti tisíc diváků, kteří se nechali unést zápasem Winnipeg Jets proti Torontu, nelitoval částky uhrazené za vstupné.

Pohlcující představení, v němž se hlavní role ujal finský drzoun Patrik Laine, vzrušovalo dramatickým dějem i senzační pointou. Ve vší kráse ukázalo přitažlivost současné NHL, do značné míry založenou na dravosti a umění holobrádků, kteří si podle tamních zákonů ještě nesmějí v baru objednat pivo.

Jets a jejich příznivci se propadli do nedozírných hlubin beznaděje, když po 27 minutách ztráceli 0:4. Nicméně vyšplhali se až na vrchol blaha, když Laine svou třetí trefou dokončil epochální obrat na 5:4.

Na partii lákala účast dvojky a jedničky červnového draftu – Laineho a torontského Austona Matthewse. Dva výjimeční teenageři nezklamali. V úvodu sezony předvádějí kousky, jimiž připomínají nejúspěšnější zelenáče v dějinách ligy.

Dožene Selänneho?

Z obřích reproduktorů duněla klasická rocková hymna Jump od Van Halen, jejíž hudební náčrt vznikl v roce 1981, kdy za Winnipeg válel šikovný bažant jménem Dale Hawerchuk.

Jan Zikmund hokejový reportér MF DNES

Skromný hlas, chlapecká tvář, oči dobráka. Marek Mazanec na první pohled nevypadá jako odhodlaný bojovník, leč vzhled klame. Předvedl to už před lety v Plzni, když se neváhal pustit do hospodské rvačky, aby hájil přítelkyni. Letos v září na sebe upozornil na ledě, když si vydobyl místo v Nashville Predators.

Čeští hokejoví gólmani jsou z rodné vlasti často zvyklí na chválu, ale v Severní Americe je čeká nejistota, tvrdý boj o práci.

Vzpomeňte na Dominika Haška. Než odešel do NHL, získal tituly s Pardubicemi, válel za národní tým. Minulost ale v Chicagu nikoho nezajímala. Přednost měl Kanaďan Belfour a rozmrzelého Haška zachránila až výměna do Buffala. Podobné byly začátky Tomáše Vokouna, kterému též pomohl přesun do méně slavného klubu, konkrétně z Montrealu do Nashvillu, kde si brzy udělal jméno.

Nyní mu tam roste nástupce. Písecký rodák Mazanec se po třech náročných letech na farmě v Milwaukee konečně prodral do Predators. Jeho úspěch stojí na trpělivosti a psychické odolnosti.

Památný rok 2013

Mazanec do zámoří odletěl po sezoně 2012/2013, kdy Plzni vychytal první extraligový titul. V Americe však poznal, že musí přidat. Na ledě to byl fofr. „Jde o intenzitu Ale přehlušilo ji nadšené burácení obecenstva. Ovace patřily prostořekému blonďákovi z Tampere, jenž si nejméně na středeční večer zasloužil nové křestní jméno.

„Hattrick“Laine podpořil povstání Jets pohotovou ranou z otočky – 2:4. V čase 59:05 střelou z voleje vyrovnal na 4:4. Načež v 63. minutě bleskovým švihem rozhodl.

Připomněl tak zdejším pamětníkům Hawerchuka, jenž se v osmnácti též blýskl třemi zásahy za Jets (dokonce dvakrát). A samozřejmě také krajana Teemu Selänneho, nováčkovského rekordmana mezi kanonýry v NHL. „Kolik že jich dal?“ptal se Laine v kabině.

76! „O. K., takže si můžu dovolit šest mačů bez gólu,“zažertoval výrostek, jenž se letos nebál přirovnat k Alexandru Ovečkinovi a tvrdil, že jedničkou draftu měl být on, a nikoliv Matthews.

Ve čtyřech startech v NHL se trefil čtyřikrát, takže na vyrovnání Selänneho potřebuje 72 branek ve zbývajících 78 zápasech. Že se ta matematika zdá až příliš odvážná? Do Laineho výroku se promítla jeho sebedůvěra i smysl pro humor. Možná je mluvka, ale zároveň také báječné křídlo s úžasnou budoucností.

Sám Selänne tento týden pro cbc.ca řekl: „Nezapomeňte, že já do Kanady přišel ve dvaadvaceti. Jemu je osmnáct. Musí si zvykat na jiný jazyk a životní styl. Dejte mu čas, bude skvělý.“

Zábavný živel Laine na adaptaci hry. Vše je rychlejší a skrumáže před bránou větší. V Čechách se tohle moc nevidí. Říká se, že se má clonit gólmanům, ale nikomu se pak nechce před bránu jít a případně schytat pár ran nebo dostat pukem pod koleno,” porovnává v rozhovoru pro MF DNES.

Změnám přivykl rychle a hned po pěti zápasech na farmě jej povolal Nashville. Zranil se Rinne, zelenáč z Česka ho měl zaskočit.

Byl to důležitý moment a on obstál. V listopadu 2013 jej vyhlásili nováčkem ligy. Jenže pak se finský mág vrátil a Mazanec musel o soutěž níž.

Působil převážně na farmě, z Milwaukee ho dlouho nikdo nevysvobodil.

V NHL je možné všechno

zjevně potřeboval jen pár dní. Předevčírem ho v MTS Centre po duši hladilo skandování „Laine je lepší!“

Publikum tak pohlavkovalo Matthewse, jenž v prodloužení neproměnil brejk, načež Fin z protiútoku potřetí skóroval. „Jo, něco jsem slyšel, znělo to fakt dobře,“řekl Laine novinářům a potutelně se culil. „Je to názor diváků, nemám co dodat.“

Okno do budoucnosti

Někomu se ta mánie může zdát přehnaná. Nadaní hoši v úvodu sezony často zazáří, pak zhasínají. Laineho s Matthewsem či o málo starší borce McDavida s Pastrňákem ovšem zřejmě nelze považovat za zázračné děti několika utkání.

Fanoušky i experty strhává elán a dovednosti nové generace. Matthewse, autora rekordních čtyř gólů v ligové premiéře, chválil i Wayne Gretzky, jenž v prvním ročníku v NHL posbíral 137 bodů.

Dresy s Matthewsovou jmenovkou jsou trhákem obchodů se sportovním zbožím. Americká stanice NBCSN po jeho galashow operativně zařadila sobotní přenos z následujícího utkání Toronto – Boston.

Teprve se ukáže, kam to Laine a spol. dotáhnou. Paul Maurice, kouč Jets, však naznačuje, že to není tuctová partička. „Jak Patrik umí vypálit, to jsem za dvacet let u hokeje neviděl. Má dar, oči nahoře, šikovné ruce. On a Matthews jsou brilantní. Příznivci Jets a Leafs mají štěstí, že je mohou sledovat zblízka.“

Přes léto jsem hodně trénoval, ale měl jsem strach, že to bude málo. Byl jsem nervózní.

Foto: AP

Další mladá hvězda Finský útočník Patrik Laine slaví gól v prodloužení, svůj třetí v utkání, jímž zachránil Winnipegu vítězství nad Torontem.

Snaží se prosadit Marek Mazanec hájí branku Nashvillu, do jehož sestavy se dostal při zápase v Chicagu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.