Zlatá výhra z pouště

MF DNES - - SPORT - Jan Palička fotbalový reportér MF DNES v Izraeli

V čele tabulky

Ubráníme se? Nebo nás rudé peklo pohltí a spálí? Fotbalová Sparta zvolila dvě možnosti, jak odehrát třetí zápas ve skupině Evropské ligy. Pár metrů od nekonečné Negevské pouště se nechala vystrašit izraelským mistrem z Beer Ševy a dlouho mohla být ráda, že byl stav 0:0. Zdálo se, že na víc nemá. Omyl. V 71. minutě se prosadil náhradník Pulkrab, který náramně trefil z voleje centr Dočkala a zajistil výhru 1:0. Beer Ševa inkasovala poprvé v soutěži: předtím její obranu nepřekonal Southampton ani Inter Milán. „Můj nejdůležitější gól. Jednoznačně,“řekl Matěj Pulkrab.

Byl tak šokovaný, že ani nedoběhl k praporku a nenechal se od něj knokautovat, což je jeho oblíbená oslava. Jen se ohlížel na asistenta rozhodčího, jestli nesignalizuje ofsajd. „Díval jsem se na něj, protože jsem tam byl úplně sám. To jsem nechápal,“povídal Pulkrab.

Dlouho se mu nedařilo. Prakticky každý míč zkazil a musel to žehlit sprintem do obrany. Ale všechno zakryla zlatá trefa, jediná střela sparťanů na branku v zápase!

Trenér Holoubek si mohl hlasivky vykřičet. S vyhrnutými rukávy u bílé košile stál vytrvale u autové čáry a udílel pokyny.

Pokyny, které nikdo neslyšel, protože nebylo slyšet vlastního slova. Vyprodáno. A decibely na plné pecky. Chorály bušily mezi tribunami tak ohnivě, až jste si hodinu před výkopem mysleli, jestli utkání nezačíná hned. Muži v jarmulkách vytahovali šály a zaníceně zpívali klubovou hymnu. Bubeníci jeli nonstop.

Zdálo se, že atmosféra sparťanům zavázala nohy. Podobně jako v Southamptonu, kde z toho vznikl nicotný, ustrašený výkon a porážka 0:3.

Nažhavení domácí měli trvalou převahu, bojácného soupeře téměř nepouštěli na dostřel. Ve 21. minutě Hoban hlavičkoval do břevna, za deset minut se rumunský záložník elegantně obtočil kolem sparťanských stoperů a prudkou střelu musel u levé tyče vyrazit Koubek. To jen namátkou největší šance.

Kouč Holoubek se už po půlhodině rozhodl, že stáhne špatného Holzera, na levý kraj zálohy přesune nevýrazného Václava Kadlece a do útoku vyšle mladého Pulkraba.

Stalo se tak o přestávce. Sparta díky výborné defenzivě mohla pořád doufat. Žila, oklepala se, po pauze se nepatrně zlepšila. Kadlecovi, posile za 73 milionů, ve velmi nadějné pozici odskočil míč.

On i jeho parťáci poctivě běhali, bojovali, víc nic. Jaký rozdíl oproti nadšenému výkonu z konce září, po němž doma přehráli 3:1 Inter Milán. Kromě kapitána Dočkala žádná přidaná hodnota. „Měli jsme štěstí, ale nemůžu říct, že jsme si to nezasloužili. Víte, nejsme ve stavu, kdy bychom mohli předvádět nějakou útočnou smršť,“hodnotil brankář Tomáš Koubek, včera bezchybný.

Beer Ševa předváděla naučené náběhy, kombinace v rychlosti, k tomu vášnivě fandící aréna, v níž to vřelo čím dál víc. Na druhé straně bylo v rohu v sektoru hostí jen 15 věrných fandů, kteří vážili cestu po vlastní ose z Česka. Ti mohli slavit.

Sparta nebyla lepší, zdaleka ne. Ale díky jedné povedené akci je po třech odehraných utkáních senzačně první ve skupině K.

Dostat se do čela po výkonu, jaký předvedla v Izraeli, to je majstrštyk podle Holoubka. Pod mladým koučem, který tým provizorně vede, mužstvo výsledkově šlape. A už v neděli čeká šlágr v Plzni. „Bude to stejně důležitý, ne-li důležitější zápas než v Izraeli,“tuší Koubek.

Po polovině základních skupin má Sparta (na fotce ve žlutém Matěj Pulkrab) ideální výchozí pozici, vede a ze zbývajících tří zápasů bude hrát dva doma. Foto: Reuters

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.