Žiji tady a teď, říká ekonom v Barmě

MF DNES - - ČEŠI VE SVĚTĚ -

Sedmatřicetiletý ekonom Jiří Bednář z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě či pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl vyrazit na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě. Místo vyžehlené košile teď nosí do práce barmskou sukni, takzvanou longyi, a už nemusí tolik spěchat.

„Ve firmách jsem často slyšel, jak jsou lidé frustrovaní, dřou, nemají čas na osobní život. Není jednoduché přestat přemýšlet o procentech ze zisku a tvrdých finančních ukazatelích. To, že něco děláte ne s cílem získat, ale s cílem dávat, je nezvyk,“popisuje rozdílnost neziskového a soukromého sektoru.

Oceňuje, že v Barmě je možné oprostit se od konzumu, který ho stejně nedělal šťastným. „V Evropě jsme obklopeni věcmi, které nemají hodnotu. Tady tu hodnotu ovšem získávají,“říká. Jako finanční manažer mise společně se třemi místními kolegy kontroluje finanční transakce, faktury a smlouvy. Dohlíží, komu a za co Člověk v tísni platí, zda jsou projekty efektivní, a zodpovídá za vyúčtování využitých prostředků do poslední koruny. Na rozdíl od komerční sféry nakládá z velké části s veřejnými zdroji, a má tak odpovědnost k dárcům – jsou mezi nimi obyčejní lidé, ale třeba i Evropská unie nebo česká vláda.

„Snažím se vymýšlet, jak dělat úkoly snáz, rychleji a efektivněji. Čekám, že té práce budu mít méně a méně a moji barmští kolegové více a více. Vidím, že můj tým opravdu roste,“popisuje Jiří Bednář, který podrobuje důkladné zkoušce své manažerské dovednosti – učí se motivovat lidi z jiné kultury, předávat jim odpovědnost a zvyšovat jejich kompetence.

Pokračování na str. 2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.