Český papír z hyacintu čistí Viktoriino jezero

MF DNES - - ČEŠI VE SVĚTĚ - — Charlota Dědková

Malé ruční papírně z Liberecka se podařilo vyvinout technologii výroby papíru z vodního hyacintu. Keňské Viktoriino jezero květinou zarůstá a hrozí tak katastrofa. Luboš Kyselo v Keni zkoumal, proč lidé ve velkém odcházejí z venkova do městských slumů. Zjistil, že jednou z příčin je ekologická katastrofa na Viktoriině jezeře. To od 80. let zamořuje vodní hyacint. Rostlina mimo jiné brání tamním obyvatelům v rybolovu, což je jedna z mála možností obživy.

Čech se na internetu dočetl o možnosti výroby papíru právě z vodního hyacintu. Hyacintové stonky nechal otestovat na univerzitě v Pardubicích a oslovil papírnu ve Zdislavě u Liberce, zda by se nechtěla pustit do výroby „hyacintového papíru“.

Inspirace ve starém Japonsku

Bylo nutné přizpůsobit techniku výroby tamním podmínkám, aby byla co nejlevnější, nevyžadovala elektřinu a chemikálie. Papírna se inspirovala starou japonskou metodou z 6. století, kdy se surová hmota nemele na papírenském mlýnku jako obvykle, ale rozbíjí se dřevěnými palicemi. Jeden kilogram hyacintu vystačí na výrobu zhruba stovky listů papíru formátu A4.

„Celý projekt je postaven na reálných zkušenostech naší papírny. Je soběstačný, rentabilní a dlouhodobě udržitelný. Dá se případně rozšířit do dalších oblastí Keni i dalších států Afriky,“popisuje zdislavský papírník Michal Gorec.

Papírny by se v budoucnu mohly objevit nejen v Keni, ale také v Tanzanii nebo Ugandě, které vodní hyacint také trápí. Kromě zbavení se vodního hyacintu z jezera může výroba papíru pomoci i rozvoji turistického průmyslu. Češi vidí případné využití papíru také ve školách nebo jako doplněk pro bytový textil, například pro stínidla lamp.

„Největší přínos je ve vytvoření pracovních míst ve venkovských lokalitách. Přitom zde využijí materiál, který lze zdarma nasbírat na jezeře. V jedné papírně našlo uplatnění pět až osm lidí,“dodává Gorec.

Papírnu ve Zdislavě v minulém roce navštívil keňský velvyslanec pro rozvojové projekty Ken Okongo, který od českých kolegů získal kromě praktické instruktáže i další výukové materiály. V současné době společně hledají partnera, který by umožnil papírnu přímo na místě v Keni vybudovat.

Foto: archiv

Ruční výroba V Keni se učí od papírny z Liberecka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.