Jihočeška na Filipínách sní o chlebu s máslem

MF DNES - - ČEŠI VE SVĚTĚ - — Tereza Hronová

pozitivní výsledek naší práce v oblastech, kde lidé čelí i několikrát ročně přírodním katastrofám,“říká Češka. Její tým radí místním, jak zvýšit výnosnost polí nebo používat méně chemikálií při pěstování.

Základ úspěchu je podle ní pokora a trpělivost. Vést místní kolegy není vždy jednoduché. „Na filipínské poměry jsem moc přímá, což je pro ně občas těžko snesitelné. Díky nim jsem si také rozšířila míru tolerance. Překvapivě ryze katolická filipínská společnost toleruje absolutně kohokoliv a cokoliv,“líčí.

Vypadá to, že Filipínci svou českou šéfku přijali vřele. „Chci zažít na vlastní kůži všechno, co místní. Zkoušela jsem orat pole s vodním buvolem, sázet s farmáři rýži, sklízet kokosové ořechy,“směje se Helena. Z Filipín se domů zatím nechystá. Přemýšlí o další zemi, kterou by ráda poznala: „Záleží, jestli bych se vydala na dovolenou, nebo znovu vyrazila pracovně. Tak jako tak bych nejspíš hledala další destinaci v Africe.“

Foto: archiv

Na vlastní kůži Domovem Heleny Kotkové je nyní tropický ostrov Samar. S místními si už vyzkoušela lecjakou práci – třeba orat pole.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.