O společnosti Člověk v tísni

MF DNES - - ČEŠI VE SVĚTĚ - — Zdeněk Müller

počet latrín, jejich umístění a čistotu, sleduji, jak funguje zásobování vodou. V budoucnu plánujeme v táboře postavit karavanovou nemocnici s pohotovostí, takže je potřeba najít vhodné místo, které by bylo přístupné pro pacienty a zároveň by se tam cítili bezpečně. Odpoledne se chystáme balit, ale náhlý poryv větru boří velký stan, pod kterým čekají nově příchozí uprchlíci. Všude panika a zmatek. Beru náš logistický tým a běžíme tam.

Společně se skupinou dobrovolníků sundáváme nebezpečnou ocelovou konstrukci stanu, aby nespadla na lidi. Jako zázrakem se nikomu nic vážného nestalo. Přemýšlíme, co ještě můžeme udělat. Raději část stanu sundáme úplně, je to tak bezpečnější. V úmorném vedru to ve čtyřech lidech není žádná legrace.

Pak už nezbývá než sbalit naši mobilní kliniku a odjet zpět do Tikrítu. Vykládáme léky, následuje porada s logistickým týmem, pauza na svačinu a pár e-mailů a pak jedeme obhlédnout město, abychom našli dům pro naši základnu a sklad. Chceme tu totiž otevřít nemocnici a pohotovost.

Lidé na útěku zoufale potřebují naši pomoc. Nejvíce mě zasahují příběhy těch, kterým před očima zastřelili členy rodiny. Někteří dostávají SMS zprávy od bojovníků Islámského státu z čísel svých příbuzných: pokud se prý nevrátí, budou popraveni. Nejhorší je asi vidět v těchto podmínkách děti.

Večer je porada, pomáhám zdravotní sestře připravit krabice s léky na další den a hodinu po půlnoci vyčerpaně uléhám. Během téměř čtvrtstoletí své existence se Člověk v tísni stal jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Vznikl v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů, kterým už nestačilo jen přivážet ze zahraničních cest informace a začali lidem v konfliktních oblastech pomáhat. Dnes má asi 1 200 pracovníků a 168 projektů v rámci 19 stálých zahraničních misí. Nepůsobí pouze v chudých zemích. Snaží se také zlepšovat vzdělávací systém nebo pomáhat v sociálně vyloučených lokalitách v České republice. Součástí organizace je také festival Jeden svět. Oddělení Rozvojovka se zaměřuje na osvětu o rozvojových zemích.

„Místní kapacity nejsou na tisíce uprchlíků připraveny. Hrozí kolaps základní zdravotní péče.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.