Přezujte, doplňte výbavu a zamiřte do servisu

Před nadcházející zimní sezonou byste měli s autem zamířit do servisu a můžete využít i některé speciální akce. Něco však zvládnete udělat sami.

MF DNES - - AUTO NA ZIMU - František Dvořák iDNES.cz

Základem přípravy auta na studené období je přezutí na zimní pneumatiky. Nemusí ani sněžit, ale s klesající teplotou letní gumy tvrdnou a ztrácejí přilnavost. Dokonce platí, že čím dokonalejší vůz, tím hůře se v zimě vyrovnává s letním obutím, což potvrzuje i profesionální závodník Jan Kopecký. „Hodně lidí si myslí, že v zimě je před problémy se stabilitou vozu ochrání elektronické systémy podvozku. Skutečnost je ovšem taková, že na sněhu a ledu tyto systémy v kombinaci s letním obutím nefungují,“vysvětluje tovární jezdec týmu Škoda Motorsport.

Nejen umýt, ale i navoskovat

Neváhejte s autem před zimou také zajet do myčky. Může to v současných plískanicích znít podivně, ale má to smysl. Vyplatí se investovat především do vosků, které lak ochrání. Nanáší se tak vrstva, která zabraňuje menšímu poškrabání. Existují také speciální zimní přípravky pro ošetření litých kol pro ty, kdo na nich mají nazuté zimní pneumatiky.

Je ale ještě jeden důležitější důvod, proč auto udržovat v čistotě: nánosy špíny a bahna drží vlhkost, jež napomáhá rzi. A ta se umí zakousnout i do relativně nového vozu.

Do auta přidávejte zimní výbavu, s listopadem, když se dají čekat deště, se hodí gumové koberečky, ze kterých se sníh a voda vyhání lépe než z textilních. Komu připadají ohyzdné, měl by z čistě praktických důvodů zauvažovat aspoň o omyvatelné gumové nebo plastové podložce – vaničce do kufru.

Připravte se na sníh a led

S prvním sněhem přidejte škrabku a smetáček na led a sníh. Povinnost řidičů očistit před jízdou vozidlo od sněhu je od letoška i v zákoně.

S uvolňováním zamrzlého okna může pomoci chemie. V autopotřebách i na benzinkách seženete speciální spreje, kterým led neodolá. V žádném případě se nepokoušejte led z oken odřít stěrači, poškodíte gumičky a budete je muset měnit.

Minusové teploty znamenají také přimrzlé dveře. Stačí ošetřit těsnění vhodným prostředkem. Kdysi se používaly různé oleje, oblíbená byla indulona. Jako elegantnější řešení vám v autopotřebách nabídnou tyčinku podobnou pomádě na rty, kterou gumová těsnění jednoduše potřete.

Do kufru také přibalte deku a startovací kabely. Když se chystáte do hor, přidejte lopatku a třeba i pytlík s pískem. A nezapomeňte sněhové řetězy.

Sezonní prohlídka

A objednejte se do servisu. Automobilky i nezávislé servisy vyhlašují na podzim speciální akce na sezonní prohlídky. Nabízejí slevy a různá další lákadla. Klasikou jsou nabídky na příslušenství, jako jsou nosiče lyží, sněhové řetězy a podobně. Hitem posledních let jsou speciální akce značkových servisů zaměřené na majitele starších modelů, kterým nabízejí slevy na servisní práce a levnější varianty náhradních dílů.

Foto: Martin Mičánek, iDNES.cz

Značkové servisy se v posledních letech zaměřují i na majitele starších modelů, jimž nabízejí v rámci podzimních akcí slevy na servisní práce a také levnější varianty náhradních dílů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.