Co potřebujete vědět o zimních pneumatikách

MF DNES - - AUTO NA ZIMU - František Dvořák iDNES.cz

Zimní sedmnáctipalcové obutí pro sezonu 2016/17 testovaly německý autoklub ADAC, švýcarský autoklub TCS a rakouský autoklub ÖAMTC. Do testu bylo vybráno celkem třináct sad zimních pneumatik s rozměrem 225/45 R17.

Tento rozměr je typický pro větší nebo sportovněji zaměřené vozy. Obouvají je typicky vozy Audi A4, Honda Civic, Peugeot 308, Škoda Octavia nebo Toyota Auris.

Test absolvovaly tři kategorie pneumatik: čtyři prémiové dezény, osm pneumatik střední třídy a jedna ekonomická značka. „Papírové předpoklady se nenaplnily. Jen jednu pneumatiku z prémiového segmentu ocenili komisaři hodnocením ‚dobré‘. Deset plášťů si odneslo známku ‚uspokojivé‘ a zbylé dvě gumy byly ‚dostatečné‘,“uvádí ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Absolutním vítězem se staly pláště Dunlop Winter Sport 5, které uspěly ve všech testovaných kategoriích jako dobré. „Dunlop zvítězil díky vyrovnaným výkonům, kdy přidal druhou nejnižší spotřebu a minimální opotřebení. Proto jde o skvělou volbu i pro ekonomicky zaměřené řidiče, s tímto dezénem toho najedete opravdu hodně a ještě přitom ušetříte,“popisuje Schwangmaier.

Slušně uspokojující desítka

Autokluby posuzovaly jízdní chování na suchu, mokré zimní vozovce, sněhu i na ledu. Jednotlivé sady plášťů hodnotily také podle rychlosti opotřebení dezénu, hluku, který produkují, a vlivu na spotřebu vozu.

Po prvních dunlopkách, které se pyšní nejlepší přilnavostí na všech površích, následuje deset značek zimních pneumatik, které obdržely známku „uspokojující“. Lze je tedy řidičům doporučit, ale už vykazují určité slabiny, uvádí na svém webu ADAC s tím, že kupující by se měli řídit především svými vlastními požadavky na zimní obutí.

„Pirelli s dezénem Winter Sottozero 3 vyvíjeli Italové ve spolupráci s automobilkami přímo pro konkrétní modely Audi, BMW nebo Mercedes-Benz – a je to znát. I když mohl být o něco tišší, v celém testu podával plášť výborné výsledky,“komentuje Schwangmaier další pneumatiky.

Pláště amerického výrobce Firestone patřícího pod koncern Bridgestone zabodovaly hlavně výkony na sněhu a ledu. Slabší jízdní vlastnosti na mokru vyvažuje pneumatika vynikající cenou. V České republice platí povinnost používat zimní pneumatiky v době od

a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane.

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 se chlubí nejlepším hodnocením na zasněžené vozovce a nejnižší spotřebou paliva. Jízdními vlastnostmii je velmi podobný vítězi testu.

Za málo peněz hodně muziky

Hankook i*cept evo2 W320 je rozhodně jedničkou v poměru cena/kvalita. „Za méně peněz dostanete pneumatiku na úrovni prémiového segmentu. Z největších úspěchů jmenujme prvenství na suché silnici. Prostor pro zlepšení je v oblasti hlučnosti,“vysvětluje Schwangmaier. V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka

(modrá značka s autem a vločkou), platí povinnost jet na zimních pneumatikách vždy, bez ohledu na roční období, stav povrchu vozovky a panující počasí. Jeho tajným tipem je Nokian: „Finové jsou dlouhodobě zapsáni jako výrobci skvělých zimních gum.“Pláště WR D4 na sněhu a ledu patřily mezi nejlepší. Lepšímu umístění v celkovém hodnocení zabránilo jen vyšší opotřebení a hlučnost.

„Pouze dostatečnou si v testu vysloužily zimní pneumatiky Matador MP92 Sibir Snow a BF Goodrich G-Force Winter 2. Za ostatními zaostaly při zkouškách na mokré zimní silnici,“doplnil k testům šéfredaktor specializovaného magazínu AutemBezpečně.cz Petr Buček. Pro řidiče osobních aut platí, že musí mít

Hloubka běhounu musí být minimálně Zimní pneumatika nemusí být na rezervním kole ani na kolech přívěsů.

Bude-li při silniční kontrole zjištěno, že řidič nemá obuty předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu bloková Pokud bude případ projednáván ve správním řízení, může dosáhnout výše pokuty Trestné body se ovšem neudělují.

Kvalita pneumatiky klesá s hloubkou dezénu. Výška běhounu nového pláště je zhruba 8 mm. Pokud je prodlužuje se

při sjetí na zákonnou minimální hranici činí prodloužení 50 %.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.