Na Zažít město jsem vytáhl piano na ulici. Z toho vznikl stejnojmenný projekt. Bohémská Krymská žije jinak

Z dříve neutěšené ulice se během několika let stala vyhledávaná a velice inspirující čtvrť

MF DNES - - PARAHA 10 - Roman Šafhauser redaktor MF DNES

Kromě historických památek a známých náměstí má snad každé větší město svou „Stodolní“. Zatímco ostravská ulice je známá pro množství hospod a barů, vršovická ulice Krymská má díky místním kavárnám zcela jiný charakter.

Za počátek jejího obnovení lze považovat dvě události. Nejprve se do této spádové ulice v roce 2009 nastěhoval Michal Mahďák se svou kavárnou Café Sladkovský a o rok později přes ulici otevřelo Café V lese kavárníka Ondřeje Kobzy, který se do velké míry zasloužil o oživení veřejného prostoru nejen okolí Krymské.

Kobza svou kavárnou nastěhoval do míst, kde dříve fungovalo známé knihkupectví Shakespeare a synové, ale z jeho strany prý nešlo o žádný plán.

„Výběr místa pro novou kavárnu byl čistě náhodný, jednoduše tu bylo k mání zajímavé místo,“vysvětlil svůj výběr místa Kobza. V tu dobu nebyla Krymská známá jako dnes, proto podnik navštěvovali hlavně jeho přátelé, kteří by podle jeho slov do jeho kavárny chodili klidně i do Karlína.

Na první pohled se tato vršovická třída nezdá ničím výjimečná ani dnes. V původně prvorepublikové průmyslové zóně dnes stojí v řadě omšelé šedivé domy, před kterými jsou nahusto zaparkovaná auta. Přesto je ulice přirovnávána k bulvárům v zahraničí či za křížence pařížského Montmartru s berlínským Kreuzbergem. Americký deník The New York Times dokonce Krymskou vybral za jednu z dvanácti nejpopulárnějších ulic Evropy.

Postupně se ke dvěma kavárnám přistěhovaly další podniky různého zaměření a dnes zde místní sousedé či kolemjdoucí mohou zabloudit například do vydavatelství dětských knížek nebo klubu Strojovna, kde se Pražané mohou naučit šít.

„Je zde také skvělé kino Pilotů a veganská restaurace Plevel,“doporučil další z mnoha podniků Kobza.

Krymská je známá také pro své akce konané na ulici. Každý rok během Evropského týdne mobility tisícovky lidí navštíví pouliční festival Zažít město jinak, jehož základní myšlenkou je podle mluvčí akce Adély Brabcové přetvářet ulice a veřejné plochy v místa kulturních a společenských akcí po celé Praze. Potkat se tu mohou sousedé s místními spolky i majiteli podniků.

„Myšlenka uspořádat podobnou akci na ulici se zrodila v roce 2006, kde se odehrála na Smetanově nábřeží. Následně se v roce 2009 pro velký úspěch přesunula do Americké ulice a v dalším právě do Krymské,“popsala vznik Brabcová.

Během festivalu dokonce vznikl nápad na první městský projekt kavárníka Ondřeje Kobzy.

„Na Zažít město jsem vytáhl piano na ulici, a protože se to lidem líbilo, tak mě napadlo, že bychom je mohli umístit také do dalších veřejných míst. Z toho vzešel projekt Piana na ulici,“vzpomenul kavárník Kobza na první pokus oživení veřejného prostoru v Praze.

Bohémská symbióza

Akce Zažít město jinak slavila úspěch, a tak se obyvatelé společně s podnikateli a místními spolky rozhodli uspořádat podobnou oslavu na ulici s názvem Korso Krymská, která se letos pořádala již počtvrté. Těžko popsat, proč zrovna dlážděná ulička s omlácenou fasádou na domech se stala věhlasnou destinací v zahraničních žebříčcích.

Specifikem Krymské totiž nejsou památky ani architektura, ale složení místních podniků. Možná proto do těchto míst nezabloudí tolik turistů. Ale díky náhodě zde funguje jakási symbióza tvořící bohémskou atmosféru, kde ulice nepatří jen autům.

Foto: František Vlček, MAFRA

Zažít město jinak Základní myšlenkou je přetvářet ulice a veřejné plochy v místa kulturních a společenských akcí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.