František Vlach a Galerie Deset

MF DNES - - PARAHA 10 -

pracovalo až šest set zaměstnanců. „Byl to člověk, který byl pro nás velmi užitečný. Koupil totiž poklad, který se nalezl při rekonstrukci Karlštejna, a vystavil ho právě v místech, kde se dnes nachází Galerie Deset,“prozrazuje Vlach.

Úspěšnou kariéru židovského podnikatele přerušili nacisté. O továrny přišel a sám na několik let skončil v koncentračním táboře. Své blízké ještě stihl odvézt do Hamburku a posadit na loď do Spojených států. „Jenže on se naivně vrátil,“říká Vlach. Po dvou letech rodina Waldese z koncentráku vykoupila, podle zakladatele galerie za šest milionů protektorátních korun. Do Ameriky však už nikdy nedoplul. Při zastávce na Kubě jej z lodi vynesli mrtvého. „Nikdy nikdo nezjistil, co se stalo,“vypráví Vlach, který pro výstavu vybral i světoznámého malíře a Waldesova dobrého přítele Františka Kupku nebo architekta Josefa Gočára. Ten na dohled od galerie postavil dominantu celého náměstí, kostel svatého Václava. Milovníci architektury si na výstavě najdou ještě také vršovického starousedlíka Jana Kotěru, který ve Strašnicích postavil Trmalovu vilu v duchu anglické moderny. Ve vile dnes sídlí Kotěrovo muzeum.

O historii dvousměrného proudu se návštěvníci zase dozví z panelu o význačném elektrotechnikovi a zakladateli ČKD Emilu Kolbenovi. „Kdyby ho nebylo, tak bychom tady asi dodnes měli jednosměrný proud,“vyzdvihuje Vlach zásluhy muže, který pracoval i se známým americkým vynálezcem Thomasem Alva Edisonem.

Bouřlivák Medek

I ten, koho technika příliš nezajímá, si na výstavě přijde na své. Mezi osobnostmi Prahy 10 se totiž najde i dirigent Václav Tallich nebo malíř Mikuláš Medek, kterého Vlach osobně znal. „Byl to bouřlivák, který ukázal mladým umělcům, že se můžou vykašlat na figurální malbu a pustit se do moderny. Ta se mi sice nelíbí, ale Medek byl úžasný,“vzpomíná Vlach.

Počíst si lidé mohou také třeba o životě básníka, kterého slovy Vlacha „milovaly už naše babičky“. Tím je Fráňa Šrámek. Protipólem k lyrickému poetovi byl spisovatel Jaroslav Hašek. „Ten diktoval Švejka z postele a byl ožralý,“popisuje Vlach. Významné politiky zastupuje jeden ze zakladatelů Československa, Antonín Švehla. V den založení samostatného státu Čechů a Slováků také výstava končí. „Jsem smutný, že dnešní gymnazisté nejsou schopni vyjmenovat ani pět československých prezidentů. Ani čtyřicátníci už nevědí, kdy byla založena Československá republika. Proto jsem tu výstavu udělal, je to moje dítě,“povzdychl si pětasedmdesátiletý Vlach nad nezájmem mladých Pražanů o českou kulturu. Galerie Deset na náměstí Svatopluka Čecha s pomocí Prahy 10 funguje už třináct let. Založil ji roku 2003 výtvarník František Vlach a dosud v ní uvedl přes sto výstav. Všechny byly zadarmo, Vlach si totiž zakládá na tom, že u něj je kultura zadarmo. „Jinak by na ni lidé nepřišli,“míní. Galerie navazuje na tradici vytvořenou továrníkem Jindřichem Waldesem, který budovu nynější galerie rekonstruoval a snažil se podnikání propojit s uměním a kulturní osvětou. Na výstavě Nahlédnutí do minulosti Prahy 10 se lidé dozvědí o sedmnácti osobnostech, které výrazným způsobem ovlivnily desátou městskou část, bydlely v ní nebo jsou s ní nějakým způsobem spjaté. Vernisáž se uskutečnila 10. října, výstava potrvá do 28. října. Galerie Deset má otevřeno od úterý do soboty vždy od 14.00 do 18.00 hodin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.