Dalajláma jezdil jako prezident. Byl „významný host“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Pokorný, Vojtěch Srnka

Česká republika pořád nějak neví, jak se postavit k tibetskému dalajlámovi, který přijel tento týden na konferenci Forum 2000.

Je to oficiální host českého státu, anebo jen turista z Indie?

Kdo návštěvu z Tibetu sledoval, neušlo mu, že dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou, ač se od něj čtyři nejvyšší ústavní činitelé včetně premiéra a prezidenta distancovali a jeho cestu označili za ryze soukromou. Dostal by takový doprovod jakýkoliv výletník z Indie?

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán na dotaz MF DNES vysvětlil, že o přidělení „krátkodobé ochrany“rozhodl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). A co na to Chovanec, jehož šéf se od návštěvy distancoval? „Česká republika má jako civilizovaná země povinnost zajistit významným hostům na svém území bezpečnost. Pan ministr považuje za samozřejmé, že osobnost podobného typu dostane z bezpečnostního hlediska adekvátní ochranu. Proto se žádosti organizátorů konference Forum 2000 rozhodl vyhovět,“napsala včera mluvčí ministra vnitra Lucie Nováková. Podle vnitra tedy nebyl dalajláma jen turista, ale „významný host“.

Myslí si to i na Hradě, podle kterého by se s dalajlámou neměli ministři setkávat v pracovní době?

„Klíčové je stanovisko pana premiéra, který jednoznačně potvrdil svou politiku přátelských vztahů s Čínskou lidovou republikou,“reagoval vyhýbavě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Celá „kauza dalajláma“začala tak, že se s představitelem exilové reprezentace Tibetu sešel lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Ihned následovalo „společné prohlášení ústavních činitelů“včetně prezidenta a premiéra, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“. Byl to vzkaz do Číny, že v Česku nenastal po letošní návštěvě čínského prezidenta žádný státní převrat a Herman se s duchovním sešel soukromě.

Český velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký musel před schůzkou na kobereček na tamní ministerstvo zahraničí, protože Čína je na dalajlámu opravdu hodně citlivá. Vysvětloval tam, že jde o soukromou návštěvu a ministr se s dalajlámou sejde rovněž soukromě.

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček v rozhovoru pro iDNES.cz zase šalamounsky poznamenal, že ministr Herman se neměl s dalajlámou scházet v pracovní době, ale ve volnu.

Obecný recept pro politiky, jak zacházet s dalajlámou, se tedy stále hledá. Ani blikající majáčky do problému jasno nevnesly.

Foto: Forum 2000

Kolona audin „Výletník z Indie“jezdil po Praze jako státník.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.