Z domu v centru do buňky za město

MF DNES - - Z DOMOVA -

● V roce 2006 nechalo město Vsetín vystěhovat obyvatele zchátralého pavlačovém domu u polikliniky. Na lokalitě Poschla, kde kdysi bývalo smetiště, mezitím vyrostly dva domy postavené z kontejnerů.

● Smontované buňky za 40 milionů korun postavila firma Warex, zkolaudovány byly v říjnu 2006. ● Bydlení v nich našlo 36 převážně

romských rodin z celkem 60, které původně žily v pavlačovém domě. ● Ten město nechalo zbourat. Ve dvou bytovkách je celkem 24 dvoupokojových a 12 jednopokojových bytů, ve kterých žije 158 lidí. ● Za deset let bylo z Poschly kvůli neplacení nájmu a porušení dalších pravidel vystěhováno 25 rodin. Aktuálně činí dluh obyvatel na nájemném 20 tisíc korun. ● Od roku 2006 se na Poschle narodilo 96 dětí. ● Obyvatelé kontejnerových domů si stěžují na to, že je v buňkách zima, přímotopy je nevytopí, a když, tak je to velmi drahé. Stěžují si i na to, že ve vyhřátém bytě se pak sráží voda na stěnách a v bytech je vlhko. Údajně jsou v nich i švábi, štěnice a potkani. V lokalitě za městem se cítí odstrčení.

● Starosta Jiří Čunek i po letech trvá na tom, že jednal správně. „Devadesát procent z těch, kteří stále žijí na Poschle, mělo před 10 lety soudní pravomocný příkaz k vystěhování bez náhrady. Mohli jsme je poslat pod most, ale udělali jsme jim bydlení tady,“řekl Čunek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.