Kongo, Etiopie, Gruzie. České stopy jsou snad všude

MF DNES - - ČEŠI VE SVĚTĚ - Tereza Hronová Člověk v tísni

Uprostřed africké Angoly jsem se setkala s Ludmilou, která je sice Angolanka jako poleno, ale mluví krásnou češtinou. Studovala totiž v Praze. Chutnaly jí knedlíky a ráda vzpomíná na Karlův most.

Ve „velkém“Kongu i v té nejzapadlejší vesnici, kde není elektrický proud a nevedou tam silnice, místní kluci komolí jména slavných českých fotbalistů. Vzdělanější lidé tu znají také bývalého prezidenta Václava Havla. V Nigérii obchodují české firmy – ať už se žiletkami, nebo kvalitním brokátem. Etiopie je prioritní zemí české vlády a hned několik organizací tu vede rozvojové projekty. Zlepšují vzdělávací systém, zemědělské postupy i protierozní opatření. A Etiopané si dobře uvědomují, odkud přichází pomoc.

V gruzínských horách se můžete vydat na túru po „českých“turistických značkách, stejně jako v Brazílii. V kambodžském městě Takeo prý kdysi Československo pomohlo postavit místní nemocnici.

Zkrátka české stopy i Češi samotní jsou snad všude, což je vzhledem k tomu, jak malou zemí jsme, celkem k podivu. Možná se po přečtení této speciální přílohy budete divit i vy.

Foto: Tereza Hronová

Pomoc v Kongu Lepší zdravotní péči, přístup k pitné vodě i léčbu podvýživy řeší společnost Člověk v tísni v Demokratické republice Kongo od roku 2008. Lidé na fotografii se učí také základní znalosti práva. Zjistili například to, že děti se bez porodního certifikátu nemůžou zapsat do školy, komu hlásit domácí násilí nebo jak prokázat vlastnictví půdy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.