Oběti vybral jen podle titulu. Před 30 lety zavraždil tři lidi

MF DNES - - Z DOMOVA - — Čeněk Třeček, Jiří Pánek

Před třiceti lety zabíjel jeden z nejbezcitnějších českých vrahů Jaroslav Malý.

„Chcete vidět trojnásobného vraha, tak to jsem já,“smál se Malý, když za ním přišli soudní znalci. Oběti si vybíral náhodně – podle titulů u jména, zastřelil starší manželský pár a 24letou matku nemluvněte.

Pokud někdy projevil obavu, tak pouze o to, aby mu policie započítala všechny tři vraždy, které na podzim roku 1986 spáchal. Prý by ho mrzelo, kdyby mu vraždu 71letého nemocného důchodce „neuznali“.

„Psychopatická osobnost. Má velice malý smysl pro realitu, k okolnímu světu je nepřiměřeně kritický, emočně labilní, má tendence k výbušnosti, není schopen soucitu, postrádá morální zásady, je těžce agresivní, má tendence k paranoidnímu zpracování situací,“psali znalci.

Za své řádění dostal v roce 1989 trest smrti. Ještě ve vězení zřejmě stihl zabít dalšího člověka. Nakonec oprátce unikl, protože přišel 17. listopad a trest smrti byl zrušen. Z doživotí si odpykal dva roky, pak spáchal sebevraždu.

Soudkyně Jaroslava Maternová, která se účastnila vyhlášení rozsudku trestu smrti, v rozhovoru pro iDNES.cz označila tento případ za to nejpříšernější, s čím se kdy setkala.

Malý byl notorický recidivista, před vraždami byl sedmkrát souzen, především za výtržnosti. Ještě v době školní docházky skončil kvůli různé trestné činnosti v dětském domově. V sedmnácti letech dostal podmínku, když střelil mistra vzduchovkou do břicha. V dalších letech stanul před soudem za to, že napadl průvodčího vlaku nebo když urážel hlídku SNB. Nadával jim, že jsou „blbečkové, gestapáci, zelení mozkové“.

Když byl odsouzen na třicet měsíců do vězení, bral to jako křivdu, za kterou se chtěl mstít – a když nedosáhl na policistu a soudkyni, rozhodl se, že se pomstí na nevinných.

Důchodce zavraždil kulkou do hlavy sám, u matky malého dítěte mu sekundovali kumpáni. Podle jednoho z nich žena prosila o život.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.