Slovensko předsedající Unii chce oficiálně pohřbít kvóty

Příští týden představí Bratislava plán, který má za cíl nahradit nefungující přerozdělování uprchlíků uvnitř EU systémem „flexibilní solidarity“.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Slovensko si dalo za úkol během půlročního předsednictví EU nahradit systém kvót na přerozdělování uprchlíků. Teď chce k tomu udělat rozhodující krok.

„Rozhodnutí o kvótách je politicky mrtvé,“uvedl premiér Robert Fico na včera skončeném summitu EU. „Právně stále existuje. Systém ale nefunguje,“prohlásil Fico, který dodal, že pokud chtějí státy Unie pomáhat migrací nejvíce postiženým zemím, musí vymyslet něco nového. „Každá členská země Evropské unie má zájem projevovat solidaritu. Solidarita se ale dá projevovat různými způsoby. Nejen tím, že vám někdo přikáže, že musíte na své území někoho vzít,“uvedl Fico.

Předseda slovenské vlády chce už příští týden představit nový plán vypracovaný Bratislavou společně s Evropskou komisí a pak začít objíždět jednotlivé metropole členských států a získat pro plán „flexibilní solidarity“podporu. Pokud se mu to povede, mohl by být schválen už na summitu Evropské unie v prosinci tohoto roku.

„Když hovoříme o flexibilní bezpečnosti, dělení břemena problémů je v podstatě možné jen tak, že buď si vezmete lidi, nebo dáte do systému více peněz,“popsal pro slovenský deník Pravda podstatu plánu Christian Kaunert, ředitel Evropského institutu pro bezpečnost a spravedlnost.

Podle diplomatických zdrojů má být vedle peněz za „nepřijetí migrantů“součástí solidarity i větší účast na ochraně vnější hranice nebo možnost „dočasného ubytování“žadatelů o azyl v jiných zemích, jak to například dělá Slovensko v případě žadatelů o azyl v Rakousku. Jednotlivé části návrhu se však ještě stále dolaďují. „Jedno je jisté, kvóty už téměř nikdo neprosazuje, snad jen s výjimkou italského premiéra Mattea Renziho,“říká nejmenovaný vysoký činitel jedné ze středoevropských vlád.

Evropský prezident Tusk na jedné straně varuje, že „solidaritu si nelze vybírat jako z jídelního lístku“, na druhé straně však připouští, že slovenské návrhy mají už nyní podporu velké části států Unie.

Německá kancléřka Angela Merkelová včera označila slovenský plán za „velmi těžký úkol“. Dodala však, že se „krok po kroku“daří obnovovat funkčnost Schengenu, postupovat v uzavírání dohod s africkými zeměmi, odkud proudí do Evropy migranti přes Itálii. Podle komuniké summitu k migraci by už na příštím summitu EU měla být představena dohoda s pěti vybranými africkými státy, která by zavedla systém ekonomické pomoci těmto zemím za přijímání odmítnutých žadatelů o azyl z EU a další spolupráci v migrační otázce.

Stávající kvóty může zrušit soud

Současně se však i v závěrech summitu píše, že se má urychlit přesídlování 160 tisíc migrantů z Itálie a Řecka na základě už přijatých kvót. Zatím jich v polovině dvouletého plánu bylo přesídleno jen 6 500, většina z nich z Řecka. I kdyby Slovensko se svým plánem na „náhradu kvót“uspělo, jak Evropská komise, tak většina členských států stále trvá na tom, aby se loni uzavřená dohoda o přerozdělení 160 000 migrantů splnila. Na jejím základě by mělo Česko převzít přes 4 000 běženců z Řecka a Itálie.

Slovensko a Maďarsko však dohodu o kvótách žalují u Evropského soudu, a pokud uspějí, pozbude platnosti.

Foto: ČTK

Mrtvé kvóty Podle Roberta Fica právně existují, ale nefungují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.