Fenomén zlých klaunů se pomalu blíží k Česku

MF DNES - - FRONT PAGE - — Ladislav Kryzánek

Slovo klaun bývalo spojeno s představou komické postavičky, která dokázala vykouzlit na tvářích přihlížejících široký úsměv. Teď však v ulicích amerických i evropských velkoměst pohled na ozbrojené klauny, kteří zničehonic vyskočí na kolemjdoucí s mačetou či jinou zbraní, lidi mnohdy vyděsí k smrti. Zrodil se nový fenomén a nikdo vlastně pořádně neví proč.

Zlobiví i vysloveně zlí klauni, kteří číhají v temných zákoutích s baseballovou pálkou či nějakou jinou zbraní, si už vynutili uzavírání škol, způsobili veřejnou paniku a zaměstnávají politiky i policii.

Poslední případy byly zaznamenány v Německu, podivný jev se tak přiblížil už na dohled Česku. V Rostocku vyběhl klaun s nožem na patnáctiletého chlapce, v Lipsku zase klaun děsil děti nápisem: Všichni zemřete.

Kolem klaunů strašících obyvatele kousky sahajícími od děsivých kanadských žertíků až po ohrožování nožem, baseballovou pálkou či mačetou, propuká hysterie, kterou vydatně přiživují sociální sítě schopné bleskově rozšířit každou zprávu, ať už skutečnou, či smyšlenou.

Letošní vlna zlých klauniád nejspíš začala ve městě Green Bay v americkém státě Wisconsin. Panáci s červeným nosem na gumičce se však už objevili v řadě evropských měst a podle očitých svědků nepůsobili nijak přátelsky. Poslední dva případy zaznamenali koncem minulého týdne v Německu a žertovného na nich nebylo zhola nic.

Jeden incident se stal ve čtvrtek večer ve městě Wesel v Severním Porýní-Vestfálsku. Osmačtyřicetiletá žena tam venčila psa, když před ni z křoví vyskočil klaun s motorovou pilou, kterou se opakovaně snažil nastartovat. Vyděšená žena utekla zpět do svého bytu a zavolala policii.

Ještě nepříjemnější bylo setkání devatenáctiletého mladíka s postavou, která běžně přináší jen smích. Muže v Rostocku na severu Německa totiž klaun s baseballovou pálkou v pátek ráno napadl a zranil. Ve stejném městě vyběhl klaun, vyzbrojený tentokrát nožem, i na patnáctiletého chlapce, kterému se však podařilo utéct.

Už předtím podobné výjevy, z nichž sálá strach, zaznamenali ve Francii, Rakousku, Švédsku, Norsku i jinde. V některých případech tekla krev. Jinde klaunské postavy jenom děsily školáky, působilo to prý však velice realisticky.

Populární kultura – od odvěkého Batmanova protivníka Jokera až po klauna Pennewise vystupujícího v románu To od Stephena Kinga – naznačuje, že máme důvod se bát. „Nevinný“žertík se časem může vyvinout v opravdu nebezpečné počínání. Nejen policisté, ale i psychologové mají zamotanou hlavu. Co se za tímhle fenoménem skrývá? Inspirovali se zlí klauni výše uvedenými postavami, nebo dokonce klauny-zabijáky, kteří se už také v historii objevili – vzpomeňme třeba na Johna Wayna Gacyho, který jako klaun Pogo zavraždil v 70. letech v USA třiatřicet mužů a chlapců? Těžko říci, možná obojími.

V každém případě se odborníci obávají, že klauni ještě zdaleka neřekli poslední slovo.

s využitím BBC a ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.