Hrad vs. Herman. Kde je pravda

MF DNES - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Jiří Brady si včera večer přiletěl do Prahy pro Řád TGM, který nedostane. Muže, který přežil koncentrační tábor v Osvětimi, prezident Miloš Zeman z navrženého seznamu vyznamenaných nevybral.

A vypukl skandál, který poznamená oslavy 28. října na Pražském hradě. Někteří politici už oznámili, že nepřijdou.

Ministr kultury a Bradyho synovec Daniel Herman totiž prohlásil, že je to prezidentova pomsta za Hermanovu schůzku s dalajlámou.

Hrad Hermanovo tvrzení ostře odmítá. Kde je pravda? MF DNES se pokusila kauzu zrekonstruovat z dostupných informací.

Rozhovor na ambasádě

Faktem je, že Hrad vyznamenání Jiřího Bradyho zvažoval. V červnu ho doporučila Sněmovna.

Herman se Zemanem se 8. září setkali na slovenském velvyslanectví při oslavě státního svátku Den Ústavy. „Pan ministr si k panu prezidentovi přisedl,“říká mluvčí Ovčáček.

Právě tam – tvrdí Herman – mu prezident Zeman před svědky (podle ministra před dvěma členy vlády a jedním diplomatem) řekl, že pokud se sejde s dalajlámou, jeho strýc vyznamenání nedostane.

„To můžu absolutně popřít. Nevím, kde to pan ministr vzal,“uvedl Ovčáček.

Hrad bral podle Hermana nominaci Jiřího Bradyho na ocenění vážně. „Na základě podnětu od kanceláře prezidenta z 15. září jsem ještě poslal dopis, že tu nominaci podporuji,“říká Herman.

V říjnu je do „hry zatažen“i Jiří Brady, který žije v Kanadě. „Dne 14. října 2016 mně volal ředitel protokolu prezidenta republiky a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce,“řekl Brady. A včera to na pražském letišti zopakoval.

To však hradní kancelář popřela s tím, že jestli panu Bradymu volali, tak jen z opatrnosti, aby zjistili, zda je schopen se na Hrad dostavit. Což prý udělali v desítkách jiných případů. „Já nikdy nesděluji nikomu, že dostane řád nebo medaili,“uvedl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. A za absurdní označil představu, že by se to vyznamenávaní dozvídali po telefonu.

Premiér podepsal ve středu

Bradyho záležitost se „rozlouskla“minulý týden. V úterý ráno se přes hradní kritiku sešel ministr Herman s dalajlámou, navíc přímo na svém úřadě. „Ministr Herman dal přednost mediální slávě před zájmy Česka a jeho občanů,“reagoval mluvčí Ovčáček.

Druhý den, ve středu ráno, obdržel premiér Bohuslav Sobotka od Hradu seznam vyznamenaných k podpisu. Jméno Jiřího Bradyho, Hermanova strýce, na něm nebylo.

„Seznam navržených na vyznamenání jsem obdržel ve středu 19. 10. a ten den ráno jsem také návrhy předložené prezidentem podepsal,“napsal MF DNES včera Sobotka, který zdůraznil, že předtím s nikým seznam vyznamenaných neřešil.

Právě od premiéra Bohuslava Sobotky se ministr Herman dozvěděl, že jeho strýc na seznamu vyznamenaných chybí. Řekl mu to ve středu v letadle na jejich společné cestě do německého Norimberku.

Ve čtvrtek kolem šesté večer pak Hermanovi napsal SMS zprávu o odložení návrhu na vyznamenání Bradyho ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. „Diskutovaný návrh na udělení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen,“stálo ve zprávě, kterou ministr ukázal médiím.

A o den později o případu informoval server Aktuálně.cz. Vzápětí obvinil ministr Herman Hrad, že ho kvůli setkání s dalajlámou vydíral. Později upřesnil, že to byl přímo prezident Zeman. Hrad vše popřel.

Z médií se o tom, že žádné vyznamenání nebude, dozvěděla také rodina osmaosmdesátiletého Jiřího Bradyho. „Původně tvrdili (Hrad, pozn. red.), že se všechny detaily dozvíme v pondělí,“řekla včera po přistání na Letišti Václava Havla Bradyho žena Tereza.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Přílet Jiří Brady se včera večer na letišti v Praze setkal se svým synovcem, ministrem kultury Danielem Hermanem. Zopakoval, že mu Hrad sdělil, že dostane Řád TGM. Hrad to popřel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.