EET: bez papírových účtenek

Nová povinnost evidovat tržby vyvolává nevoli – například u příležitostných prodejců. V Jablonci vymysleli, jak dělat EET bez papírových účtenek a bez internetu.

MF DNES - - FRONT PAGE - — Jitka Vlková

Podnikatel Jiří Ibl z Jablonce nad Nisou se svým týmem vývojářů vymyslel, jak dělat evidenci tržeb, aniž by obchodník musel vydávat papírové účtenky. V případě zájmu si je lidé mohou vyzvednout na webových stránkách jeho firmy.

Malá technologická společnost ze severu nabízí aplikaci do mobilu, která umí odesílat elektronické účtenky na finanční úřad a ukládat je na internetové stránce. Obchodník tak nepotřebuje žádnou tiskárnu, namísto účtenek lidem vydává očíslované speciální kasabločky. Na nich je kód, pod kterým zákazník účtenku se všemi zákonnými náležitostmi na internetu najde. Zákon o EET totiž umožňuje vydávat účtenky elektronicky, například posílat e-mailem.

„Naše pokladní aplikace je určena pro podnikatele, kteří dodnes pokladnu nepotřebovali, a když někdo chtěl účtenku, vypisovali paragony,“vysvětluje Ibl. Není podle něj určena nikomu, kdo si chce tisknout účtenky, připojit k tiskárně se totiž neumí. Pokladna bude k mání v průběhu listopadu, aktuálně na její rozjezd a propagaci shání Ibl peníze na crowdfundingovém webu.

Po čtyřech dnech od zveřejnění projektu na něj drobní investoři přispěli více než 70 tisíci korunami, cílová částka je 200 tisíc. „Je to jediná možnost, jak dostat produkt mezi lidi,“říká technologický nadšenec, který v regionu proslul iniciativou zavedení virtuální regionální měny „Jizerská koruna“.

„Nikdo cizí si nebude moci přes internet prohlížet transakce konkurence, číselné kódy jsou náhodné a přístup je zašifrovaný.“Jiří Ibl www.malapokladna.cz

Stánkaři, kteří své zboží vyrážejí prodávat jen pár měsíců v roce, si nebudou muset pořizovat speciální pokladnu s tiskárnou. Bude jim stačit chytrý mobil a trhací kasa bloček.

Do telefonu si zdarma stáhnou aplikaci a funkci odesílání účtenek do EET si zapnou jen ty měsíce v roce, kdy ji budou potřebovat.

Evidence tržeb probíhá tak, že obchodník do aplikace v mobilu naťuká částku za transakci, odklikne výši DPH a tyto informace odešle na finanční správu. Pokladna mu ukáže číslo transakce a podle toho obchodník odtrhne z bločku lístek a dá ho zákazníkovi.

Bločky si podnikatel objedná dopředu od vývojářské firmy Jiřího Ibla, která aplikaci vyvinula. Má 150 útržků a vyjde zhruba na 30 korun.

Na každém útržku je kromě velkého čísla od 1 do 150 také jedinečný osmimístný kód – kombinace písmen a čísel. Ten zákazník může zadat do kolonky na webové stránce www.malapokladna.cz a zobrazí se mu jeho účtenka – s adresou, IČO prodejce, časem prodeje, částkou, výší daně a všemi potvrzovacími kódy pro EET. Účtenku si může vytisknout nebo stáhnout.

Samotná aplikace je sice zadarmo, ale za odesílání do centrálního systému EET se platí 99 korun měsíčně.

Ibl ubezpečuje, že taková možnost EET je zcela v souladu se zákonem. Na speciálním webu finanční správy k EET (etrzby.cz) se uvádí, že „podnikatel může vystavit účtenku v tištěné podobě, elektronicky (bez tisku a předat ji zákazníkovi např. prostřednictvím e-mailu) či jiným obdobným způsobem, který umožňuje zákazníkovi s účtenkou disponovat“. „Z e-mailování účtenek by obchodníky brzy klepla pepka, tak jsme vymysleli jiné řešení,“vysvětluje podnikatel.

Speciální řešení má připravené i pro „hloupé“mobilní telefony bez internetového připojení – účtenky půjde odesílat do EET systému přes SMS.

Textovku obchodník zadá v předepsaném formátu a pošle na číslo k tomu určené. Je to podobné nákupu SMS jízdenky v hromadné dopravě. „Hodí se to například pro řemeslníka, který má do 10 zákazníků denně,“říká Ibl.

Obchodník bude mít přístup ke všem svým vydaným účtenkám – jak v aplikaci na svém mobilu, tak na webu dodavatele pokladny. „Nikdo cizí si nebude moci přes internet prohlížet transakce konkurence, číselné kódy jsou náhodné a přístup je zašifrovaný,“ubezpečuje vývojář, o jehož počinu jako první informoval mediální server svobodneforum.cz.

Technologičtí podnikatelé vzali EET jako příležitost oslovit zákazníky s omezeným rozpočtem. Na trhu se už objevily bezplatné aplikace pro EET jako Pexeso od Avis nebo MAXiPokladna zdarma od Amax. Jsou ovšem omezené počtem účtenek měsíčně a tiskárnu je k nim potřeba připojit.

Objevily se už také speciální funkce v pokladnách, které umožní vybranou účtenku vytisknout, ale neposlat ji do centrálního systému – představuje ji tlačítko „nefiskalizovat“. Na účtence nicméně bude chybět potvrzovací kód z finanční správy.

Výrobci vysvětlují, že je to určeno pro postupný náběh EET, který probíhá ve čtyřech fázích, a obchodník může mít různé druhy tržeb, které se do systému zapojí postupně. Jako první se v prosinci začínají evidovat tržby z ubytovacích a stravovacích služeb.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.