Jednoznačně řekli, že dostanu řád TGM

„Nemůže být nic příjemnějšího než uznání za to, co jsem dělal,“uvedl Jiří Brady, o jehož státní vyznamenání se vedou spory. Včera večer přicestoval na Letiště Václava Havla.

MF DNES - - Z DOMOVA - Jiří Pánek redaktor iDNES.cz

Do Kanady emigroval v roce 1949, hned po komunistickém puči. „Je to opravdu překvapení mít takové přivítání. Už jsem 65 let v Kanadě, přesto vždy rád přijedeme s manželkou Terezou do své rodné země,“řekl včera po příletu do Prahy Jiří Brady. Ten, který měl za své činy dostat státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.

Můžete říct, jak to bylo s tím telefonátem? Kdo vám řekl o tom vyznamenání? V neděli jsme se rozhodli, že poletíme do Portugalska a v pátek jsem měl telefonát z kanceláře prezidenta, že mi bude udělen Řád T. G. Masaryka, a že když se objevím v Praze, řeknou mi detaily, co dál dělat. Ten telefonát byl tedy 14. října? Manželka: Ne, ten telefonát byl dvanáctého, já jsem to kontrolovala v telefonu.

Brady: Manželka má vždycky pravdu. Bylo to asi dva nebo tři dny předtím, než jsme odletěli. Oni vám tedy přímo řekli, abyste přijel do Prahy 28. října?

Manželka: Nikdo nám neřekl, abychom přijeli do Prahy. Bylo nám oznámeno, že Jiří dostane řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října, a dostali jsme detaily, kolik lidí se na to může pozvat, kdy to začne, jak to bude celé probíhat. Já jsem se ještě ptala, jestli nedostane i písemné pozvání, a na to říkali, že už ne, ale že se všechny detaily dozvíme, až přiletíme do Prahy.

Brady: A že máme být diskrétní a nikomu o tom neříkat. V telefonu zaznělo oficiální pozvání? Manželka: Byla to jednoznačná zpráva, že Jirka dostává řád T. G. Masaryka 28. října na Hradě. Jak jste se dozvěděli, kdy a jak to bylo zrušeno? Brady: Slyšeli jsme to všude. Manželka: Hlavně z přední stránky Lidových novin. Brady: A od kamarádů, kteří mi posílali e-maily. Oficiálně nám ještě nikdo nic neřekl. Manželka: Oficiálně poslední telefonát byl, že dostaneme v pondělí informace, kdy a kde přesně. Jak vnímáte to, že by řád pro vás mohl mít spojitost se setkáním ministra Hermana s dalajlámou? Brady: Věděli jsme, že byl tlak na Daniela, aby se s dalajlámou nesešel, ale detaily jsme nevěděli. Rektor Olomoucké univerzity vám ale plánuje udělit vyznamenání. Co vy na to? Brady: Nemůže být nic příjemnějšího než uznání za to, co jsem v minulosti dělal.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Jiří Brady přiletěl do Prahy včera krátce po 18. hodině. Vyznamenání se ale patrně nedočká.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.