Čím by Trump začal, kdyby dobyl Bílý dům?

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Mnozí už Donalda Trumpa v napínavém prezidentském klání, které se odehraje za dva týdny, odepisují.

Velkohubý politik sice hodně ztrácí na svou soupeřku Hillary Clintonovou, průzkumy však naznačily, že její náskok začal zase stahovat.

Z posledního předvolebního průzkumu agentur Reuters a Ipsos vyplynulo, že z náskoku Clintonové srazil téměř na polovinu. V anketě uskutečněné od 14. do 20. října vede Clintonová nad Trumpem o čtyři procentní body, o týden dříve to bylo o sedm procentních bodů. Oba hlavní uchazeči se přitom 19. října střetli v poslední televizní debatě, které podle komentátorů dominovala Clintonová.

Trump se tedy ještě nevzdává, o víkendu dokonce naznačil, jaké by byly jeho první kroky v případě, že by Bílý dům získal.

Uvedl, že by zmrazil najímání nových státních zaměstnanců na federální úrovni či by zrušil platby do programů OSN na změnu klimatu. Trump rovněž oznámil, že bude žalovat ženy, které ho viní ze sexuálního obtěžování nebo jiného nevhodného chování.

Jedním z Trumpových plánů je boj s korupcí prostřednictvím omezení funkčního období v Kongresu a větší omezení lobbingu bývalých vládních úředníků. Trump chce také okamžitou deportaci přistěhovalců, kteří budou uvězněni za násilné trestné činy, a hodlá zrušit víza pro země, které odmítají přijmout takové lidi zpět. Z dalších návrhů slíbil třeba zrušit omezení na domácí energetickou produkci a označit Čínu za měnového manipulátora.

Aby tak mohl učinit, bude však muset nejdřív vyhrát. A to pro něj bude krajně obtížné. Všechny jeho plány v prezidentském úřadě totiž zastínila hrozba ženám, které ho obvinily z obtěžování (přinejmenším deset). Podle něj jsou všechna tato obvinění lživá a jejich cílem je ublížit mu v kampani. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.