Velký čáp a ruský fotbalový maskot

MF DNES - - NÁZORY - Jan Palička

Pár rychlých zpráv z fotbalu. 1. Nevšední pohádka o zlínském outsiderovi se začíná zadrhávat. Po vítězné smršti ze začátku sezony, které si všimli dokonce i na britských ostrovech, Zlín již potřetí za sebou nevyhrál. Že by konec euforie?

2. Sparta pochopila, že lze vyhrávat zápasy, při kterých je pod vytrvalým tlakem soupeře a na branku vystřelí jedinkrát. Úsporný styl není progresivní a chápu fanoušky, kteří během čtvrtečního utkání v izraelské Beer Ševě láteřili, že se na to nedá koukat, jenže po výhře se na problémy rychle zapomene.

3. Slavia evropské poháry (zase) nehraje, zato v lize válí. Zvítězila pošesté za sebou, čímž se po třetině soutěže zařadila do skupiny kandidátů na titul. Sama o tom nechce mluvit, nejspíš proto, že si uvědomuje, jak nevyzpytatelná ve výsledcích dokáže být.

4. Petr Čech už neobléká reprezentační dres, ovšem v Anglii si ho nemůžou vynachválit. Nebýt jeho tří fantastických zákroků, podceňovaný protivník z Middlesbrough by si v sobotu z Arsenalu odvezl vítězství.

5. Rusko nežije sobotním úspěchem trenéra Pavla Vrby, který přivedl Machačkalu k drtivému ligovému vítězství 3:0 v Tomsku, nýbrž maskotem mistrovství světa 2018. Jmenuje se Zabivaka a je to vlk s brýlemi na čele. V přímém televizním přenosu ho představil někdejší střelecký fenomén, tlusťounký Brazilec Ronaldo. Rozesmátý vlk má prý ztělesňovat legraci, šarm a důvěru. Nic proti chlupatému maskotovi, ale jak tomu máte věřit, když ruský pořadatel čelí vážnému podezření, že si mistrovství světa koupil?

6. A abychom si zametli i před vlastním prahem, věříte šéfovi českého fotbalu? Věříte, že vše, co ve své funkcionářské kariéře udělal, bylo košer? Miroslav Pelta není svatý, o čemž zdaleka nesvědčí jen jeho proslulá hláška o „cinklém jaru“, která se stala součástí fotbalového slovníku. Na druhou stranu je pro český fotbal nesmírně důležitý. Ne-li nepostradatelný.

I když rozhodně nefunguje podle šablony ideálního předsedy, výběr reprezentačního trenéra nechává na své libovůli, neslyší oponenty a klidně zaprodá duši čínskému drakovi, má spoustu pro sportovní politiku pozitivních vlastností. Je lidový, originální, vlivný, pracovitý, má kontakty. A hlavně dokáže sehnat peníze.

Minulý týden svérázně oznámil nový kontrakt s firmou Fortuna, partnerem českého fotbalu: „Bude to žlutá lavina.“

Zatímco většina veřejnosti je přesvědčená, že český fotbal je nedůvěryhodný a prakticky neprodejný artikl, Pelta v pohodě uzavřel největší sponzorskou smlouvu v historii. Sázkařská firma se žlutým logem údajně do fotbalu nasype 400 milionů korun během šesti let. Můžete namítnout, že ve srovnání s Německem nebo Anglií se jedná o pakatel, ale o jaké částce by se mluvilo, kdyby za fotbal nejednal „Velkej čáp“?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.