Případ pro sociálku: festival, kde si zahrají třeba lidé s HIV

MF DNES - - PRAHA -

Mluvit s lidmi s HIV, s Aspergerovým syndromem, se ženami bez domova či Romy. To je jen jedno specifikum, kterým se vymyká festival sociálního umění s názvem Případ pro sociálku. Jeho druhý ročník začal včera v pražském multifunkčním prostoru Venuše ve Švehlovce ve Slavíkově ulici.

Tato třídenní akce se hlásí k označení HateFree Fest, přičemž se koná pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové. „Potřebujeme umění, které třeba i s nadsázkou ukazuje problémy společnosti a dopady sociálního systému na jednotlivce. Podporuji festival sociálního umění Případ pro sociálku, protože bez příkras a moralizování vypovídá o skutečném životě a skutečných lidech,“uvedla Šabatová, která osobně festival zahájila.

V rámci festivalu se počítalo se dvěma premiérovými představeními – v neděli měly premiéru Pašije/fragmenty v režii Jakuba Čermáka a v úterý festival uvede Co čumíš! v režii Zuzany Burianové. První představení zachycuje poslední dny Ježíše Krista a hrají v něm HIV pozitivní herci. Druhá premiéra uvede popis jediného dne v metropoli z pohledu žen bez domova. Těšit se mohou návštěvníci i na představení Kalrs of Romové, které vzniklo ve spolupráci se Starou Arénou Ostrava. Divadlo využívá principy žánru divadla fórum, ve kterém mají diváci možnost přímo zasáhnout do představení a na místě je ovlivnit. Divadlo o složitém soužití s menšinami otevře další témata, jako jsou kriminalita, chudoba, rasistické tendence, nezaměstnanost či nenávist.

Jako doprovodný program nabídne festival testování HIV nebo slam poetry exhibici Řekni to nahlas! Od 26. do 27. října program pokračuje nově i v autonomním sociálním centru Klinika. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.