Musím být historikem i archeologem, číst ve staré němčině a latině, znát středověké stavebnictví.

MF DNES - - PRAHA -

že král Jan měřil asi 171 centimetrů, byl atletické, svalnaté postavy. Výraznému obličeji dominoval dlouhý, úzký nos, nízký horní ret a výrazná brada. „Potomkům předal i rodové dědičné znaky, rozštěp trnu 1. křížového obratle a asymetrické cévní otvory v příčných výběžcích 6. krčního obratle,“konstatovalo zkoumání. V poslední osudové bitvě na pláních u francouzského Kresčaku roku 1346 inkasoval smrtelnou ránu do oka s průnikem do mozku trojbokým předmětem a bodné zranění pod lopatku.

Vlček se zabýval i záhadou pražského generálního vikáře Jana Nepomuckého. Na jeho mučednické smrti v roce 1393 měl podíl král Václav IV. Odborníci zkoumali relikvii, jíž měl být světcův jazyk. „Nešlo však o něj, jak se tradovalo, ale o část mozkové tkáně,“uvedl Vlček.

Hodně zlé krve vyvolaly závěry průzkumu ostatků Bedřicha Smetany. Výsledky nesměly být dlouho publikovány. Expertiza prokázala luetické onemocnění. „Prokázalo se, že onemocnění syfilidou mělo vliv na vývin hluchoty. Pitva prokázala rozsáhlou arteriosklerózu cév, zejména srdečnice, atrofii mozku a celkovou atrofii těla. Příčinou smrti Smetany byla hepatizace plicní tkáně při zánětu plic,“shrnul závěry z výzkumů profesor Vlček.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.