Lex Verstappen. Jak zkrotit „blázna“z F1

MF DNES - - SPORT - Matěj Hejda, Robert Sára hokejoví reportéři MF DNES

Petr Hubáček stál v útrobách O2 areny, před sebou klubko novinářů, kterým vyprávěl, že Pardubice i po porážce se Spartou se ještě nesoustředí na záchranu. Tým, který v létě posílil, je však poslední. I proto musel nakonec Hubáček říct: „I kdybychom do desítky (ta zaručuje play-off) nepostoupili, tak musíme mít náskok na třinácté místo a vyhnout se samotné baráži.“Taková je prostě realita. Extraliga se blíží do své třetiny a bodová propast se prohlubuje. Pardubice na desáté Vítkovice ztrácejí 12 bodů, což je víc, než zatím uhrály. V pátek přišla porážka od Třince 0:4, včera od Sparty. Nepomohla výměna trenérů, hráčské škrty. Nic. Karlovy Vary mají jen o bod víc. Plzeň po včerejším překvapení v Třinci o další bod navíc. Jenže včera vyhrály i týmy, které teď jsou na hraně play-off, takže pro Plzeň to nijak výrazný posun nebyl. Poslední tři týmy už zkrátka ztrácejí na zbytek až příliš. Však i plzeňský útočník Ondřej Kratěna přiznal: „Je to jen jedno vítězství, které nic neřeší. My žádnou pohodu nemáme. Jsme hodně dole. A musíme se postupně dostat nahoru.“

Nikdo vám nepomůže

Ne, není vyloučeno, že se Plzeň – či kdokoliv z tria – nakonec do desítky posune. Že se vyhne bojům o záchranu, leč je k tomu potřeba šňůra výher. A to není nic snadného.

Navíc neočekávejte „pomoc“jiných. S kluby, které padnou na dno, nikdo moc hráče nemění. Konkurenční manažeři jsou rádi, že namočen v bahně je někdo jiný. Že trable zmítají soupeřem. Tak proč pomáhat?

Robert Sára reportér MF DNES

Kimi Räikkönen není – alespoň v prostředí F1 – vyhlášený řečník. Ne nadarmo má roky přezdívku „Iceman – Ledový muž“, přesto tentokrát mluvil. A na své poměry dlouze. Tříminutová salva slov je u něj něčím nevídaným.

Max Verstappen, jeden ze soků ze šampionátu F1, už ho štval natolik, že na schůzce pilotů, která předcházela včerejší Velké ceně USA (výsledek na sport.idnes.cz), spustil kritický monolog. V té zlobě nebyl sám. Vlastně celý mítink se nesl v duchu Verstappen versus zbytek. „Nečekejme na chvíli, než se něco stane, a pak teprve zkusíme něco změnit. Musíme jednat teď, než někdo skončí ve zdi,“říkal například Nico Hülkenberg.

Verstappen podle přítomných po většinu „obžaloby“mlčel, klopil zrak k zemi, jen v pár větách se pokusil hájit. Zbytečně. Ostatní ho jednotně vinili z riskantní jízdy, kterou na okruzích předvádí. Z unfair „kličkování“při bránění svých pozic. Z neúcty k ostatním.

A tak jen den po popisovaném slyšení schválila Mezinárodní automobilová federace (FIA) nový „zákon“, který zakazuje jezdcům v momentě, kdy brzdí, měnit při bránění své pozice stopu. Pravidlo má obecnou platnost, je ale jasné, že vzniklo a míří právě na Nizozemce.

Vždyť takhle naštval Räikkönena v belgickém Spa. Stejně dopálil i Lewise Hamiltona před dvěma týdny v Japonsku. „Během 10 let, co jsem v F1, platila pravidla, kterým jsme rozuměli a respektovali je. Ale přicházejí nováčci, kteří se jich nedrží a mají jiný názor. Ale je to jen Proč ohrozit nás samotné? „Je teprve říjen. Play-off nebalíme. Musíme se však koukat vždy jen na ten tým, který je těsně před námi. Je pravda, že situace je hodně špatná,“uvědomuje si i hokejový mistr světa Petr Hubáček.

Právě Pardubice se musí cítit jako v bažině. Propadají se, snaží se aspoň něčeho zachytit, ale nic nezabírá. Takže dá se sezona ještě zachránit?

Nebo je tradiční klub předurčený hrát o přežití mezi elitou?

Historie spíš naznačuje druhou možnost, leč třeba Zlín se dokázal dvakrát za sebou z krize dostat. Třeba loni měl po první čtvrtině pouhých o respektu, který máme jeden ke druhému,“uvedl Hamilton.

Jemu i ostatním vadí, že pokud jezdec mění stopu v brzdné fázi, je časovanou bombou, kdy dojde s dotírajícím pilotem k těžké nehodě. 11 bodů. Jenže vedení dál sázelo na trenéra Rostislava Vlacha a navíc se povedl skvělý kousek: do týmu přivedlo obávaného lotyšského střelce Robertse Bukartse a zlínská mašina opět pracovala naplno. Po Vánocích už byla pryč z poslední čtyřky a nakonec s 81 body skončila sedmá.

Právě to je recept. Když nepomohou díky výměnám extraligoví sokové, je nutné se podívat do světa. Jenže Bukarts byl v mnohém šťastná volba, Zlínu ho doporučil jeho bývalý brankář Sedláček. Těžko někdo znovu trefí bingo. Občas pomohou i trenérské výměny (k nim už sáhly Pardubice i Plzeň) Sám Verstappen o incidentech jen řekl: „Nebyl jsem potrestaný, proto jsem neudělal nic špatného.“A nový „antiverstappenovský“zákon? „Jezdecký styl měnit nebudu. Možná se teď ostatní dokážou přede mě dostat.“

To je přesně on! Drzý, sebevědomý. Pro jedny génius, pro jiné spratek. Když se před pár dny respektovaný server Motorsport-Total.com ptal čtenářů, kdo je podle nich nejméně sympatický jezdec, třetina zvolila právě Verstappena. Přitom v F1 kroutí teprve druhou sezonu, i tak už je nejdiskutovanějším pilotem současného seriálu. „Vždy je super, když se v F1 o vás mluví. A je jedno, jestli v dobrém, nebo špatném,“tvrdí.

Ano, bezesporu je výjimečný. Do F1 vstoupil, když mu nebylo ani osmnáct. Na normální silnici směl vjet až po první sezoně ve formuli jako před čtyřmi lety u Sparty. Ta měla po 13. kole pouhé dvě výhry za tři body, ale tápající tým zachránil Josef Jandač, který si prohodil místo s Václavem Sýkorou ze Lva Praha v rámci jednoho sportovního holdingu.

Jindy tým nakopne nečekaná výhra, třeba jako ta včerejší Plzně. Jenže... „Nemůžeme mluvit o tom, jestli jsme se chytili. My jsme odbojovali jedno utkání. Jsme za vítězství strašně rádi, ale v úterý je další zápas a musíme k němu přistoupit úplně stejně,“varuje Ondřej Kratěna.

Mají to tedy Pardubice, Vary i Plzeň sečtené? a v té druhé – současné – se dočkal vítězství. Bylo mu 18 let a 7 měsíců, čímž o dva a půl roku trumfnul dosavadního rekordmana Sebastiana Vettela. „Má předpoklady budoucího mistra světa, a když chcete být v tomto sportu vpředu, musíte ukázat určitou brutalitu. Tak to bylo i u Senny, Schumachera,“míní Helmut Marko, poradce stáje Red Bull.

Bernie Ecclestone, boss F1, zase přidává, že by šampionát potřeboval „tucet takových Verstappenů“, tak moc ho pilot Red Bullu zajímá.

Jeho nečitelné manévry ale mnohé ze světa F1 rozpálily. Jacques Villeneuve, mistr světa z roku 1997, mu vzkázal, že pokud „nevychladne, někoho zabije“. Niki Lauda, trojnásobný mistr, doplnil: „Pokud viní z chyb ostatní, a ne sebe, patří do blázince. Takhle se nejezdí.“

Teď má divokého Verstappena zkrotit a změnit zákon. Podaří se?

Foto: ČTK

Na dno Hokejisté Pardubic smutně sledují, jak se sparťan Michal Čajkovský raduje z gólu. Porážka 1:4 je odsunula na poslední místo tabulky.

Rychle a zběsile Jezdecký styl Maxe Verstappena ostatní dráždí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.