Příběhy NAŽIVO

Knížky jsou pro jlouhé zimní večery fAjn, filmy tAky, Ale jen v jivAjle vÁs herci nA jevišti jokÁžou přesvějčit, že ten příběh „žijí“jen pro vÁs.

MF DNES - - ONA DNES - Blanka Kubíková

Máte možnost si vybrat z repertoáru 150 divadel. Nabízím tipy na poměrně nová představení, která doporučuji přátelům. Z novinek Národního divadla jsou to Shakespearův Sen čarovné noci a Čechovovy Tři sestry. Obě představení režíroval Daniel Špinar a hravě pojatá klasika neurazí ani konzervativní publikum (stejně jako jeho proslulý Hamlet ve Švandově divadle). Tradičnější pojetí Čechova, konkrétně Strýčka Váňu, nabízejí Městská divadla pražská v režii Petra Svojtky. Především Zuzana Kajnarová je výborná.

Na Vinohrady určitě stojí za to jít na Ibsenova Nepřítele lidu o tom, že správné rozhodnutí může zničit rodinu – hlavně kvůli Igoru Barešovi a Simoně Postlerové. Výborný je cyklus současných českých dramatiků v tamní studiové scéně. Na komedii Milana Uhdeho Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl v první minutě pochopíte, že Bedřich Engels byl ukázkový podpantoflák. Minulý režim ji prostě „musel“zakázat nejen proto, že Uhde byl disident.

Pokud rádi chodíte „na herce“, nenechte si ujít Milana Kňažka v dramatu Shylock v Divadle Na Jezerce, Jana Kačera ve Svatbě pozdního léta, kterou napsal pro Činoherní klub, a Alenu Mihulovou ve Skořápce (Ungelt). Pak v Kalichu Zuzanu Bydžovskou, Pavla Lišku a Josefa Poláška v komedii Už nikdy sám a Marka Taclíka, Igora Chmelu a Annu Fialovou (zvlášť pokud ji znáte jen z televize) v „tarantinovském“Zabijáku Joeovi.

Do hereckého zákulisí vás nechá nahlédnout Mefisto v Divadle J. K. Tyla v Plzni a Noční motýl v kladenském divadle s Lucií Polišenskou v titulní roli krásné prostitutky, kterou ve filmu ztvárnila Hana Vítová. A nemůžu se dočkat premiéry Kočičí hry v Hradci Králové, v níž roli Erži, kterou proslavily Dana Medřická a Jiřina Bohdalová, hraje Pavla Tomicová.

Z muzikálů doporučuju Evitu ve Studiu DVA v nápadité režii Ondřeje Sokola, do níž se po mateřské dovolené vrátila Monika Absolonová, a plzeňskou adaptaci semaforské klasiky Kdyby tisíc klarinetů. Milovníky operet nezklame Nedbalova Polská krev v Národním divadle Brno.

Romeo a Julie se hraje na několika scénách, mým favoritem je balet Sergeje Prokofjeva v režii Petra Zusky. Na dobu rekonstrukce Státní opery se toto představení přesunulo do Hudebního divadla Karlín. Když už jsme u baletu, ráda bych se vydala do Ostravy na Chaplina a do Olomouce na Dámu s kaméliemi, pro kterou choreograf Robert Balogh vybral hudbu Rachmaninova a Chopina.

Sen čarovné noci

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.