Z paneláku K DESIGNU

Má ráda kvalitní design, nejraději ho kombinuje se starými věcmi po babičce, doma ale má i kýčovité kousky. Nevkus však odmítá. I proto Jana Zielinski v pětadvaceti založila Designblok. Z přehlídky designu a módy, o které v začátcích věděla hrstka lidí, j

MF DNES - - ONA DNES -

Musí být designová věc drahá? Nemusí. Je pravda, že kvalitní věci stojí víc, ale vyplatí se vám, protože je máte delší dobu, nerozpadnou se, nezačnou vám lézt na nervy.

Co nám v českých bytech nejvíc chybí?

Podle mě interiér začíná od židle. Já mám směsku několika, které mě baví. Ve chvíli, kdy si koupíte jednu pořádnou židli, interiér si najednou sám začne říkat o další hezké věci. Když přes postel dáte přehoz, vyřešíte, že není pěkná. Ale židle je základ. Bohužel v našich bytech vidíte často ty ošklivé.

Promlouvají byty a domy za své obyvatele?

Vždycky jsou odrazem osobností těch, kteří v nich bydlí. Možná to bude znít ode mě divně, ale vlastně nemám ráda katalogové byty, které vám navrhl architekt. Není v nich nic z vás, nejste to vy. Já ráda kombinuji staré s novým a náš byt není ani po čtyřech letech dodělaný. Některé kusy nábytku musím teprve najít, našetřit na ně a taky si o ně řekne místo.

Sedíme teď ve vašem bytě. Kdybyste sem přišla jako host, co byste řekla o lidech, kteří tu žijí?

Že tu bydlí rodina, která je ráda spolu. Dominantou je velký stůl, kolem něj se asi děje většina věcí. Vidím, že tady žijí lidé, kteří mají rádi užité umění, protože jsou tu všude nějaké vázy, fotky, drobné věci, které obyvatelé bytu sbírají.

Sledujete, jak mají lidé byty zařízené? Odhadujete podle toho, jací jsou?

Jasně, dělám to už odmala, vždycky jsem byla interiéry fascinovaná a těšila jsem se na každou návštěvu, že si to tam budu moct prohlížet. Jen jsem si teď uvědomila, že bych neměla některé věci říkat nahlas. Není to tak dlouho, co jsme s rodinou byli na návštěvě, a když jsme odcházeli, děti ve dveřích pronesly: „Ty to ale mají nevkusný, viď, mami!“Naštěstí má většina našich kamarádů hezké byty.

V jakém prostředí byste nemohla žít?

V přeplácaném bytě, který je zahlcený nábytkem a různými předměty. Hrozně by mi vadil velký, překližkový nábytek, který je v domácnostech bohužel často vidět. To radši budu spát na matraci v prázdné místnosti. A pak by mi vadil koberec ode zdi ke zdi. Lepší je mít vylitý beton, vypadá dobře a snadno se udržuje.

Co vás napadá při pohledu na kýč?

Nemám ráda nevkus, ale proti kýči nemůžu nic říct. Pokud je však zcela zřejmé, že jde právě o něj. Možná je to tím, že děda kýče sbíral, měl plnou vitrínu odznaků, panáčků, ořezávátek, lodiček, věcí z dovolené a my se vždycky předháněli, kdo mu přiveze větší kýč. Když si ten předmět na nic nehraje, je to v pořádku. Ale věci, které lidé mají doma jako okrasu, přitom je to totální kýč, jsou strašné.

Ovlivňuje interiér náladu člověka?

Hodně. V mizerném se podvědomě necítí dobře, proto třeba děti v takových bytech zlobí, nechce se jim tam být, utíkají z domova nebo jsou zavřené ve virtuálních světech. Cítím to sama na sobě. Kolikrát, když jedeme někam do hotelu nebo penzionu a není to tam hezké, hůř se mi spí.

Přestavujete tam pak nábytek?

To ne, ale některé kousky si fotím. Nedávno jsme spali v naprosto bizarním hotelu, kde měli obrovské sádrové černochy, kteří drželi na hlavách svíčky. To jsem fotila a říkala si, jak tohle někoho může vůbec napadnout. Mnohdy je vybavení srandovní, ale někdy i ošklivé, až nepříjemné. Mám raději místa, třeba venkovské hospody, která si na nic nehrají.

Jak byste charakterizovala vkus Čechů, byť to bude zevšeobecnění?

Hodně nám pomohla IKEA, zaplaťpánbůh za ni. Bohužel ale ještě pořád spoustě lidí nedochází, že nemusí mít interiér zařízený hned, že je lepší si počkat než honem rychle nakoupit nekvalitní věci. Samozřejmě, velkou roli hrají peníze, ale já mám spoustu kamarádů, kteří jich třeba tolik nemají. A tak, aby to měli doma hezké, zařizují postupně.

Podle jednoho průzkumu se více než polovina Čechů stydí za to, v čem bydlí. Hlavně za to, jak vypadá jejich kuchyň a koupelna. Co to o nás vypovídá?

Chápu to, protože kuchyň a koupelna jsou docela velké investice, i když zrovna u koupelny to nemusí být pravidlo. Ale já nevidím hlavní problém v penězích. Ono záleží na prioritách. Lidé častokrát jezdí drahým autem, je vidět, že peníze mají, ale jejich byt je příšerný. Je jim jedno, v čem žijí, a neinvestují do bydlení. Proto se mi líbí třeba Italové a Francouzi, pro které je tohle důležité. Mají hezky zařízený domov a klidně jezdí v malém autě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.