NAPĚTÍ kolem početí

V případě těhotenství se lékařská věda soustředí na dva základní cíle: jak mu zabránit, a jak ho vyvolat. Pro tentokrát se zastavme u antikoncepce. Je v tomto směru něco nového? A kdy konečně budou mít svou pilulku i muži?

MF DNES - - ONA DNES - text: iva fialová

Zatímco ženy mohou volit ze široké nabídky antikoncepčních metod, výběr pro muže je stále velmi omezen. Na trhu jsou pouze kondomy, jejichž historie sahá až do 16. století. Od té doby se toho pro pány – snad kromě nevratné sterilizace – mnoho nevymyslelo. Nyní se ovšem blýská na lepší časy. Ve vývoji je údajně až patnáct nových preparátů, které mají mužům nabídnout mnohem více možností, jak ochránit sebe i partnerku před nechtěným těhotenstvím. Pracuje se například na polymerovém gelu, který po vstříknutí do chámovodu zablokuje průchod spermií. Další gel, aplikovaný na kůži, který má obsahovat testosteron, nestoron a syntetický progestin, by měl vzniku spermatu rovnou zabránit.

Jako z nějakého sci-fi filmu pak mohou znít plány filantropa Billa Gatse. Ten se finančně podílí na vývoji mikročipu pro ženy, který v sobě bude mít zabudovanou antikoncepční látku až na 16 let. Uživatelka si její dávkování může určovat sama – podle potřeby a aktuálních životních plánů. Testování této unikátní metody antikoncepce by prý mělo být zahájeno ještě letos.

Novinkou, která se už odrazila v nabídce přípravků pro ženy, je pak podle odborníka na antikoncepci, docenta Tomáše Faita, použití estradiolu v kombinované hormonální antikoncepci. „Jedná se o přirozený estrogen, identický s tím, který je v organismu,“vysvětluje.

TEORETICKÁ VERSUS TYPICKÁ SPOLEHLIVOST

Podle gynekoložky Hany Kosové je dnes možné díky široké nabídce „ušít“antikoncepci každé ženě téměř na míru. „Jakou metodu doporučíme, záleží na věku, zdravotním stavu, rizikových faktorech a na tom, jaké má žena reprodukční plány. Důležité je také odhadnout, jak pečlivá je sama uživatelka,“vysvětluje lékařka. Obecně totiž platí, že čím méně často musí být konkrétní antikoncepce používána, tím je spolehlivější. Jak uvádí server antikoncepce.cz, mezi teoretickou a typickou spolehlivostí je velký rozdíl. Klasickým příkladem jsou antikoncepční pilulky, které jsou teoreticky velmi spolehlivé. „Teoretická spolehlivost pilulky je 0,3 %, avšak typická spolehlivost v praxi je devět procent, což je obrovský rozdíl. Důvody ovlivňující spolehlivost pilulky jsou nasnadě: zapomenuté užití, zvracení, průjem atd.,“uvádí osvětový server. Hormonální antikoncepce s kombinací syntetického estrogenu a gestagenu je přitom nejčastější volbou právě u mladých dívek. „Nejúčinnější je však tato metoda při stabilních hladinách hormonů v krvi, tedy při pravidelném užívání pilulky jednou za dvacet čtyři hodin, což bývá pro některé uživatelky problém. Téměř polovina dívek totiž alespoň jednou za cyklus tabletku omylem vynechá nebo ji užije opožděně,“popisuje běžnou praxi gynekoložka Kamila Nouzová. „U těchto klientek doporučujeme například parenterální formu hormonální antikoncepce, jako je náplast nebo vaginální kroužek, které se aplikují jednou týdně, nebo dokonce měsíčně. Tím odpadá nutnost denně na antikoncep-

ci myslet,“doplňuje lékařka Hana Kosová. Alternativou je i nitroděložní tělísko.

OBAVY Z PILULEK

Právě nitroděložní tělíska zaznamenala v poslední době zvýšenou oblibu. Může za to vzrůstající nedůvěra ke kombinované hormonální antikoncepci. „Není však prokázáno, že by dlouhodobé užívání antikoncepce snižovalo plodnost,“vyvrací docent Tomáš Fait jednu z největších současných obav, které kolem antikoncepce panují. „Nicméně pokud hormonální antikoncepci nasadí mladá dívka pro zpravidelnění cyklu, tak ve chvíli, kdy ji vysadí, může organismu trvat dlouho, než je připraven na otěhotnění. Antikoncepce nepravidelnost cyklu neléčí, ale překryje,“doplňuje. „Málokdo si uvědomuje, že kombinovaná hormonální antikoncepce nám přinesla mnoho výhod, například snížení výskytu rakoviny vaječníků, proti které užívání tohoto typu antikoncepce chrání,“přidává se k obraně Hana Kosová. Také gynekoložka Kamila Nouzová potvrzuje, že hormonální antikoncepce nemá na plodnost vliv. „Jen je třeba ji vysadit dříve než těsně před čtyřicátým rokem. To už se plodnost ženy přirozeně snižuje a ani muži už na tom nejsou s počtem, pohyblivostí a kvalitou spermií nejlépe.“

BOOM NITRODĚLOŽNÍCH TĚLÍSEK?

Zájem o nitroděložní tělíska roste i nejen kvůli obavám z hormonální antikoncepce. „Mladé dívky po něm v poslední době sahají i proto, že hodně cestují nebo studují v zahraničí,“míní doktorka Kosová. Má to logiku. Díky tělísku nemusí žena na antikoncepci vůbec myslet, a to minimálně tři roky. Mezi benefity patří kromě spolehlivosti a šetrnosti i příznivá cena. Nitroděložní antikoncepce je také vhodná v případě, kdy by nasazení kombinované hormonální antikoncepce mohlo u uživatelky zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci. Do rizikové skupiny patří zejména ženy, u nichž jsou přítomny rizikové faktory jako například obezita, kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolismu, nebo které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí.

Na trhu jsou klasická tělíska s obsahem kovu nebo nitroděložní hormonální systém. První typ působí v děloze jako cizí těleso, čímž přitahuje množství bílých krvinek, které se vrhají na spermie. Přítomná měď má navíc spermicidní účinek. Druhý typ kombinuje mechanismus klasického tělíska, ke kterému navíc přidává lokálně působící hormon gestagen. Tento hormon zahušťuje hlen děložního hrdla, který se tak pro spermie stane neprostupným. Systém rovněž brání nárůstu děložní sliznice. Podle odborníků se jedná o jednu z nejspolehlivějších antikoncepcí na trhu. Oba typy tělísek zavádí gynekolog v ambulanci, po jejich vyjmutí se ženě navrací plodnost v následujícím měsíci. ●

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.