Jihotyrolský podzim zakončete lyžováním

Podzim v Dolomitech patří k těm nejkrásnějším v Evropě. I když u nás se vám nechce z domu vystrčit ani nos, návštěva Jižního Tyrolska by vám mohla zvednout náladu.

MF DNES - - ONA DNES - text a foto: tomáš hájek

Malebné vesnice, skvělé jídlo, festival vína a kaštanů Törgellen, horské louky s kulisou majestátních skalnatých masivů. Poslední podzimní slunce se opírá do barevných korun stromů. Podzimní relax, jak má být. Vlastně celé Jižní Tyrolsko je takovou relax zónou. Nabízí ne příliš náročné horské výstupy, jako je třeba ten k jezeru Pragser Wildsee. Perla se smaragdově modrou vodou je ukryta na severním okraji Národního parku Fanes-Sennes-Prags ve výšce 1 496 metrů nad mořem. Dá se tu strávit celý den a nudit se nebudete. Výchozím bodem je Grand Hotel Pragser Wildsee, který tu stojí už od roku 1899. Obří budova byla oblíbeným útočištěm evropských aristokratů, krátce před svou smrtí tu prý pobýval i arcivévoda Ferdinand d’Este. Interiér hotelu se v mnoha ohledech za posledních sto let příliš nezměnil – míněno v tom dobrém slova smyslu. Na historii budovy se podepsala i druhá světová válka. V roce 1945 tu bylo ukryto přes sto významných vězňů z koncentračních táborů Buchenwald, Dachau a Flossenbürg, kteří měli na konci války Němcům sloužit jako rukojmí.

Dnes sem lidé jezdí kvůli krásné přírodě. Pro příznivce chůze je po celém obvodu jezera stezka pro pěší. Po návratu si můžete půjčit pramici a projet se po průzračné vodní ploše, ve které můžete sledovat prohánějící se siveny a pstruhy. Pokud přitom dostanete chuť na čerstvou rybu, žádný problém. Objednat si ji můžete v hotelové restauraci.

KOHOUT PRO MLADÉ

Zajímavým tipem pro pozimní Dolomity je ubytování na některém ze zdejších statků, které jsou zahrnuty ve sdružení Roter Hahn. Je to neopakovatelný zážitek, protože se na krátký čas stanete součástí rodiny a můžete nahlédnout do běžného života místních sedláků. I tady si, stejně jako v hotelu, můžete rozhodnout o úrovni vašeho ubytování. Sdružení selských statků Roter Hahn jen nepoužívá hvězdičky, ale kytičky. Bydlení na selských statcích v této části Itálie však není žádnou novinkou. „Pokud víme, tak již od roku 1780 trávili zejména bohatí lidé z Merana a Bolzana na vesnických farmách často i tři měsíce v roce. Úroveň takového bydlení ale nebyla příliš vysoká,“vysvětluje Monika Zipperle z centrály Roter Hahn. Po II. světové válce si statky v Jižním Tyrolsku oblíbili zejména turisté z Německa. Začátkem 90. let minulého století však stavení začali opouštět mladí lidé. „Práce zde nebyla tak dobře placená, bylo jí málo, a tak si odešli jinam a domů už se nevraceli. Červený Kohout – Roter Hahn vznikl právě proto, aby dal mladým lidem z venkova budoucnost. „Rozhodli jsme se oprášit starý plán prázdnin na statku. S ním vznikl i systém hvězdiček-kytiček, které znamenají určitý standard. Když má statek čtyři květy, musí třeba nabízet vlastní produkty a kvalitní ubytování. Jeden kvítek však vůbec neznamená špatné bydlení. Přesvědčit se o tom můžete na našich stránkách,“dodává Monika s úsměvem, který naznačuje, že projekt byl úspěšný a mladí lidé už z vesnic neutíkají.

STOPY ŽIVÝCH I MRTVÝCH

Pro nedočkavé milovníky zimy a zimních aktivit má Jižní Tyrolsko už na konci října hned dvě nabídky. Je to Schnalstal, malý vysokohorský areál s ledovcem a širokými ledovcovými sjezdovkami. Vyžití však nabízejí i okolní třítisícové svahy. Právě v této oblasti Ötztalských Alp byl poblíž Hauslabova sedla v roce 1991 objeven slavný Ötzi, jehož tělo můžete vidět v Archeologickém muzeu v Bolzanu. Druhým zimním lákadlem je malé lyžařské středisko Sulden s úchvatnou scenérií na úpatí čtyřtisícového Ortleru. Tady zase zanechal svoji stopu slavný horolezec Reinhold Messner, který tu nechal vystavět muzeum z betonu a skla připomínající ledovcovou trhlinu. ●

VÍCE INFORMACÍ: www.suedtirol.info/cs, http://www.roterhahn.cz/cz/ http://www.schnalstal.it/en/ http://www.seilbahnensulden.it/Englisch/

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.