Michal Viewegh melouchaří nadvakrát

MF DNES - - KULTURA - Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Michal Viewegh je po roce zpět s novou knihou s pořadovým číslem dvacet devět. Na necelých sto šedesáti stránkách rozehrává v Melouchu hned dva příběhy. Jenže by si bohatě vystačil s jedním.

Začíná rozhovorem vypravěče, scenáristy Michala, s bodrým, ale trochu otráveným filmovým producentem Jožem, kterému představuje svůj nejnovější scénář o dvou dlouholetých kamarádech, vrahovi a gigolovi, kteří se rozhodnou odjet na dovolenou a na chvíli hodit za hlavu hořkost svých profesí. Ani jeden z nich tak však neučiní a Vieweghovi se v tu chvíli daří rozehrát atraktivní krimi s prvky love story, jak několikrát sám v knize uvádí.

Zádrhel představuje právě slovo několikrát. Kdyby se totiž čtenář s postavami Joža a Michala, jejichž reálné předobrazy není příliš těžké odhalit, nesetkával ve vyprávění tak často, povedlo by se fiktivní děj scénáře odvyprávět zdařileji. Takto autor čtenářskou pozornost opakovaně tříští a zas skládá dohromady.

Vkusná karikatura

Zbavit se oné dějové linky by však byla škoda z jednoho prostého důvodu – kromě literárního světa, ve kterém se Viewegh může logicky cítit jako ryba ve vodě, totiž za svou dlouholetou kariéru nahlédl i do filmového průmyslu, respektive výstavby filmového příběhu. A právě v rozhovoru mezi Jožem a Michalem se mu je zdařile vede karikovat, naštěstí s mírou a vkusem.

Samozřejmě by to nebyl Michal Viewegh, aby se v knize neobjevily klasické aspekty jeho románů – tedy Sázava, Zbraslav, učitelské prostředí. Pokud to někoho v minulosti rušilo nebo snad stále ještě ruší, je asi na čase pochopit, že takhle to s nejúspěšnějším žijícím českým autorem prostě je.

A že nejspíše ani potřicáté to asi jiné nebude.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.